ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KDF'li kadınlar: Birlikte güçlüyüz

KDF'nin 8 Mart etkinliğinde bir araya gelen çok sayıda kadın, "Ferman padişahınsa meydan kadınlarındır" diyerek mücadele çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Mart 2018 Cumartesi, 20:27

İSTANBUL- Kangal Dernekleri Federasyonu (KDF) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla "Kadınlar konuşuyor, KDF'de buluşuyor" şiarıyla etkinlik düzenledi.

Sarıyer'de bulunan Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde etkinliğin gerçekleştirildi salona, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Emeğimizi, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir", "Katledilen kadınlar isyanımızdır", "Savaş öldürür barış yaşatır", "İstismarı aklama, diyanet kapatılsın", "Fetvalar sizin bu hayat bizimdir", "Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var", "Ev işi iş, ev işçisi de işçidir" yazılı pankartlar asıldı.

Geceye Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM Üyesi Aylin Hacaloğlu, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyeleri, Halkevci Kadınlar, Demokratik Alevi Kadın Hareketi üyeleri, CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Nurhayat Şen ve CHP İl Kadın Kolu Başkan Yardımcısı Nilüfer Gökçek ile çok sayıda kadın katıldı.

Gecenin sunuculuğunu yapan Feride Elçin, her gün 5 kadının katledildiği, çocukların istismara uğradığı bu günlerde kadın dayanışmasının önemine dikkat çekti. "Katledilen kadınlar isyanımızdır" diyen Elçin, özgürlük mücadelesine can suyu olan kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı.

Saygı duruşunun ardından sahneye çıkan minik A.U., Nazım Hikmet'in şiirini okudu. A.U.'nun küçük yaşta olmasına rağmen sergilediği performans büyük beğeni topladı.

'FERMAN PADİŞAHINSA MEYDAN KADINLARINDIR'

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün tarihçesinin anlatıldığı ve KDF'nin çalışmasının yer aldığı kısa bir sinevizyonla devam eden gecede, KDF Başkan Yardımcısı Hacer Elçin katılımcıları selamladı. Ardından KDF Gençlik Komisyonu adına Rojda Özcan söz aldı. Özcan, "Biz KDF Gençliği olarak yalnızca söylemde değil kadınlarımızın hazırladığı proje ve eylemlerde her zaman yanında olacağız. Kadınların kendi hak ve hakikatları olarak mücadeleye çağırıyoruz; ferman padişahınsa meydan kadınlarındır, meydan gençlerindir" dedi.

KDF Kadın Komisyonu'ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Serpil Ergül, kadınlara KDF'de örgütlenme çağrısı yaptı. Ergül, "Birlikte güçlüyüz. Kangallı kadınlar hepimiz KDF çatısı altında birleşecek. Güçlenip alanlarda hep birlikte, omuz omuza elele vermeye davet ediyorum sizleri" ifadesini kullandı.

Etkinlik, "Ben artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyorum" diyen KDF Kadın Korosu'nun sahne almasıyla devam etti. KDF'li kadınlar ezgilerini kadın tutsaklar için seslendirdi.