ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

NATO Askeri Komite Başkanı: S-400 almak Kalaşnikof'a benzemez

NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pav, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri almasının NATO'da ciddi bir endişe yarattığını belirtti,“S-400 almak, Kalaşnikof tüfeği almaya benzemez“ ifadelerini kullandı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Mart 2018 Cuma, 14:54

BRÜKSEL- NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasına dair anlaşmanın NATO için risk oluşturduğunu savundu.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Breaking Defense'e demeç veren Pavel, S-400'lerin NATO sistemlerine uygun olmadığını ve bu nedenle ittifakın hava savunma sistemine entegre edilemeyeceğini ve ayrı bir birim olarak kullanılacağını belirtti. Pavel'e göre asıl risk unsuru, S-400'ler için veritabanının bir NATO müttefikinin topraklarında toplanacak ve Türkiye'deki NATO'ya ait tüm tesislerin görüntülenerek Rus sistemlerine kaydedilecek olması.

Pavel, "S-400 almak, Kalaşnikof tüfeği almaya benzemez. Zira Rus uzmanlar, kompleks radar ve ateş kontrol sistemlerini kullanmayı öğretmek için Türk askerine sahada eğitim verecek" dedi ve Rusya'nın bu eğitimler nedeniyle Türkiye'deki NATO varlıkları hakkında çok önemli istihbarat elde edeceğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Yardımcısı Rose Gottemoeller de geçen hafta S-400'lerin NATO sistemlerine entegre edilemediğini belirterek, "Bir NATO ülkesi, bu sistemleri almadan önce bu konu incelenmeli" demişti.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scarrapotti ise Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının belli sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Scarrapotti, mevcut sistemin NATO sistemleri ve ABD'ninkilerle uyumsuz olduğuna ve birlikte çalışamadığına dikkati çekerek, "Türkler de bu etkinin bilincindeler. Sadece ben değil, hükümetimizin diğer üyeleri de, S-400 satın alımının diğer sonuçları konusunda Türkler'i net şekilde bilgilendirdik. Dolayısıyla bunun farkındalar" diye konuştu.