ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hollanda Fatma Şahin'in ziyaretini iptal etti

Hollanda, Türkiye ile geçen yıl 16 Nisan referandumu öncesi yaşanan diplomatik krizin yıl dönümünde, Antep Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Deventer kentine yapacağı ziyareti iptal etti.

Etkin Haber Ajansı / 09 Mart 2018 Cuma, 15:08

AMSTERDAM- Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, Antep Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Deventer kentine yapacağı ziyareti iptal etti.

BBC Tükçe'nin haberine göre, Şahin 11 Mart Cumartesi günü Hollanda'nın Deventer kentindeki Merkez Camii'nde Türkiye kökenli kadınlarla bir araya gelecekti. Ancak Hollanda makamları Ankara ile Lahey arasında memurlar düzeyinde yapılan görüşmelerde, ziyaretin uygun olmayacağı mesajını iletti. Bunun üzerine Türk tarafının, Fatma Şahin'in ziyaretini iptal ettiği belirtildi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Fatma Şahin'in ziyaretinin iptal edildiğini doğruladı. Ancak bakanlık sözcüsü, nedenlerine ilişkin ayrıntı vermedi. Sözcü, Türkiye ile ikili ziyaretler, güvenlik ve göç konularında ikili temasları sürdürdüklerini söyledi. Lahey'deki kaynaklara göre, ziyaretin 11 Mart krizinin yıl dönümüne denk getirilmesi hem de 21 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi olması nedeniyle Hollanda, bu ziyareti uygun görmedi.

NE OLMUŞTU?

Hollanda hükümeti, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesi Türkiye'den siyasilerin ülkelerinde miting yapmalarına izin vermeyeceklerini açıklamış, 11 Mart 2017'de Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın sınır dışı edilmesiyle tırmanan gerginlik diplomatik krize dönüşmüştü. Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Cornelis Van Rij'ın Mart 2017'den beri Türkiye'ye girmesine izin verilmemesi üzerine Hollanda hükümeti, Şubat 2018'de resmi olarak Büyükelçisini geri çektiğini açıklamıştı.