ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Avrupa'da 8 Mart kutlamaları

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Avrupa kentlerinde coşkuyla kutlandı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Mart 2018 Cuma, 11:15

HABER MERKEZİ- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Avrupa kentlerinde coşkuyla kutlandı.

İSVİÇRE

İsviçre'nin Lozan kentinde St. Laurent kilisesi önünde bir araya gelen SKB, Lajin Kadın meclisi ve ADHK'lı kadınlar stand açtı. 8 Mart bildirilerini dağıtıldığı standta, Efrinli kadınlarla dayanışmayı büyütme çağrısı da yapıldı.

Akşam saatlerinde ise Lozan Gar önünde bir araya gelen kadınlar gece yürüyüşü düzenledi. "Kadın yaşam özgürlük", "Jin jiyan azadi", "Yaşasın 8 Mart, "Efrinli kadınlar yalnız değildir" sloganlarıyla Riponne meydanına yürüyen kadınlar, burada açıklama yaptı. Kadın örgütlerinin temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, "ev içi emeğin görünür kılınması için, eşit işe eşit ücret için, kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı ve Türkiye'nin Efrin'deki katliamlarının son bulması için grevde" olduklarını belirtti.

Basel'de ise 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısıyla yaklaşık bin kadın Claraplatzt'da toplandı. Buradan Göçmenlik Dairesinin önünde yürüyüş yapıldı. Göçmenler üzerindeki baskıları kınayan kadınlar, daha sonra Basel parlamentosu önüne yürüdü. Burada HDK-A Basel Kadın Meclisi adına yapılan konuşmada, "8 Mart'ı Efrin'de direnen kadınlara atfediyoruz" denildi, Efrin'deki işgalin derhal son bulması istendi.

ALMANYA

8 Mart Almanya'nın pek çok kentinde coşkuyla kutlandı.

Stuttgart'ta 8 Mart Kadın Platformu yürüyüş düzenledi. 500'ü aşkın kişinin katıldığı yürüyüşün ardından açıklama yapan SKB temsilcisi, "Bu yılki 8 Mart'a Efrin'de Türk sömürgeci diktatörlüğünün işgalinin devam ettiği günlerde giriyoruz. Kadınlar Rojava devrimini sahip çıkacaktır" dedi.

Nürnberg'de ise 8 Mart Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş ırkçı AfD parti binası önünde başladı. Eylemde AfD'nin kadın düşman politikaları protesto edildi.

Berlin'de 8 Mart eylemi "Kadınlar devrim istiyor" şiarıyla gerçekleştirildi. 30'a yakın kadın grubunun çağrısıyla yapılan yürüyüşe 2 bin kadın katıldı.

Aralarında SKB, Dest Dan, International Women Space, Ni Una Menos'un da olduğu kadın örgütlerinin temsilcileri konuşmalar yaparak, ataerkliğe, savaşa, ırkçılığa, faşizme karşı örgütlendiklerini, mücadele ettiklerini söyledi. Eylemde, Efrin'e yönelik işgal saldırısı da protesto edildi. Ayrıca

Öte yandan, eyleme siyahi kadınlar, "Siyahların hayatı da önemlidir" pankartı ile katıldı.

Köln'de genç kadın örgütü Zora ve SKB'nin çağrısıyla Wiener Platz'da 8 Mart kutlandı. Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı. Eylemde MLKP/KKÖ flamaları da açıldı. Gummersbach kentinde ise SKB üyeleri çadır açarak bildiri dağıttı. Bielefeld'de kent merkezinde 8 Mart kutlandı. Bu yıl 8 Mart kutlamalarının gündeminde Efrin'deki direniş vardı. YPJ ve Rojava bayrakları açıldı.

Mannheim'de SKB ve TJE'nin çağrısıyla 8 Mart kutlamaları yapıldı. Eylemde Efrin'de sivil katliamlarına dikkat çekmek için sokak tiyatrosu yapıldı. "Alman hükümeti artık Türkiye'ye desteğini sonlandırmalıdır. Merkel destekliyor, Erdoğan bombalıyor" denildi.

Ulm'da HDK-Ulm Kadın Meclisi Girişimi, SKB, Partizan, SYKP Avrupa Kadın Meclisi, TJK-E, MLPD, ADKH ve Yeni Kadın'dan oluşan Ulm Demokratik Kadın Platformu, coşkulu bir etkinlikle kutladı.

Kadınlar, yaptıkları açıklamada, erkek egemen sisteme ve şiddetine karşı direnmeye, mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. Eylemde ayrıca 11 Mart'ta yapılacak kadın şölenine çağrı yapıldı.

FRANSA

Fransa'nın Bordeaux kentinde Femmes Solidarité, CGT, Planing Familles, Sosyalist Kadınlar Birliği, Kürt Kadın Hareketi, Bordeaux Alevi Kültür Merkezi Kadınlar, Maison des Femmes, Femmes Solidarité'nin oluşturduğu Bordeaux Kadın Kolektifi'nin çağrısıyla 8 Mart coşkuyla kutlandı.

"8 Mart mücadele gününde sokaklardayız, grevdeyiz" şiarıyla Victoria Meydanı'nda grev çadırı açan kadınlar ortak hazırlanan bildirileri dağıttı. Grevi ve kadın mücadelesini büyütme çağrı yapan kadınlar, şarkılar eşliğinde halay çekti.

Ardından yüzlerce kadın, insanlık zinciri oluşturdu. Sainte Catherine caddesine doğru oluşturulan insanlık zincirinde, "kadın, yaşam, özgürlük", "Afrin yalnız değildir", "Yaşasın 8 Mart" sloganları atıldı.

Efrin'den fotoğrafların da taşındığı eylem, Victoria Meydanı'nda "Meydan da bizim, gece de" marşıyla sona erdi.

İSKOÇYA

İskoçya'nın Dundee kentinde 8 Mart ilk kez sokakta bir eylemle kutlandı. Sosyalist Kadınlar Birliği'nin düzenlediği eylem, İskoç kadınların yoğun ilgisini çekti. Eylemde, kadınlara yönelik saldırılara tepki gösterilirken, Türkiye'nin Efrin'e yönelik işgal saldırısı da protesto edildi.