ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İttifak yasası Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi

AKP ve MHP'nin faşist ittifakına ilişkin kanun teklifi Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. HDP'nin yüzde 10 barajının düşürülmesi ve eşbaşkanlık sisteminin yasal güvenceye alınması önerileri reddedildi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2018 Perşembe, 21:33

ANKARA- AKP ve MHP'nin ortak hazırladığı 26 maddelik kanun teklifi Meclis Anayasa Komisyonu'ndan geçti.

"298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. Düzenleme pazartesi günü Meclis Genel Kurulu'na gelecek.

YÜZDE 10 BARAJININ DÜŞÜRÜLMESİ VE EŞBAŞKANLIK ÖNERİSİ REDDEDİLDİ

HDP'nin yüzde 10 barajının düşürülmesi ve eşbaşkanlık sisteminin siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatları düzeyinde de yasal güvenceye alınması önerileri ise AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

HDP'nin önerileri üzerine söz alan Anayasa Komisyonu Üyesi Erol Dora, "Anti-demokratik ve anti-çoğulcu iki uygulamanın mevzuatımızdan çıkarılması ve konuyla ilgili düzenlemelerin daha makul ve demokratik ölçütlere uygun hale getirilmesini öneriyoruz. Birincisi, yüzde 10'luk ülke geneli seçim barajı uygulamasıdır. Yüzde 10 gibi bir seçim barajının halk iradesinin, millet iradesinin parlamentoya yansımasını ne derece baltalayan, sekteye uğratan bir engel olduğunu anlatmamıza dahi gerek olmadığını düşünüyorum. İkinci olarak, en az yüksek seçim barajı kadar ülkemizde demokratik siyasetin gelişmesine engel olan, halk iradesinin, seçmen iradesinin parlamenter temsile yansımasını büyük oranda sınırlayan bir diğer çarpık ve çağın gerisinde uygulama ise 'siyasi partilerin seçimlere girme yeterliliğini düzenleyen' ilgili kanuni düzenlemedir. Mevcut kanuna göre bir siyasi partinin seçimlere katılabilmesi için ülkenin yarısından fazla ilde yani en az 41 ilde teşkilatının bulunması zorunluluğu vardır. Bu uygulama demokrasi karşıtı bir muhtevaya sahiptir. En az seçim barajı kadar anti-demokratiktir. Ve en az seçim barajı kadar yurttaş iradesine saygısızdır" dedi.

Dora, kadın-erkek fırsat eşitliği için eşbaşkanlığın il-ilçe teşkilatları düzeyinde yasal güvenceye alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ancak HDP'nin önergeleri AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.