ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz'

Diyarbakır Barosu'ndaki kadın avukatlar, kadına yönelik şiddetin arttığı bugünlerde kadınların mücadelesinin sürdüğünü kaydetti. Avukatlar, kadın düşmanı politikalar sona erene dek bu mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2018 Perşembe, 17:19

DİYARBAKIR- Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma Ve Uygulama Merkezi, kadına yönelik şiddetin giderek arttığı bu dönemde, kadınların dünyanın her yerinde erkek egemenliğine dayanan baskıya, sömürüye, eşitsizliğe, ayrımcılığa, adaletsizliğe karşı mücadelesinin büyüyerek devam ettiğini kaydetti.

Baro binasında basın toplantısı düzenleyen kadın avukatlar, özellikle son dönemde erkek şiddetini, çocuk istismarını, erken yaşta evliliği meşrulaştıran, kadın ve çocuk karşıtı söylemler ile kadın mücadelesinin kazanımlarını hedef alan saldırıları kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Yapılan açıklamada, "Ülkede cinsel saldırı ve çocuk istismarı sayılarındaki artışla beraber toplumsal hassasiyet kullanılarak zina, idam ve hadım gibi yaptırımlar ile çözüm aramak evrensel insan hakları ilkelerine aykırı olup bu durum şiddetin çözümü olmadığı gibi şiddetin yeniden üretimi ve suçun bireyselleştirilmesi sonucunu doğuracaktır. Şiddet yapısal bir sorundur ve bununla mücadele için politikalar geliştirilerek belli mekanizmaların oluşturulup hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bunun önemli unsurlarından biri de yasal düzenlemelerdir" denildi.

Ortadoğu'yu saran rant ve egemenlik savaşında milyonlarca insanın mülteci konumuna düştüğü belirtilen açıklamada, savaştan en çok etkilenenlerin kadın ve çocuklar olduğu vurgulandı, "Kadınlar ve çocuklar göç ettikleri yerlerde korumasız olup her türlü istismar ve yabancı düşmanlığının hedefi haline gelmektedirler. Bu nedenle tüm savaşlara karşı sesimizi/itirazımızı yükseltiyor ve barışı bir kez daha haykırıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Kadın avukatlar, şöyle devam etti: "Kadına yönelik şiddetin, ayrımcılığın bir türü ve bir insan hakkı ihlali olduğunu vurguluyor, kadına yönelik her türlü şiddet, eşitsizlik ve ayrımcı politikalar sonlanana dek mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ediyoruz."