ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar 8 Mart eylemlerinde direniş mesajı verdi

İzmir, İstanbul, Samsun, Hopa, Fındıklı, Çaycuma, Antalya, Kocaeli, Tekirdağ, Balıkesir, Adıyaman, Malatya ve Adana'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlayan kadınlar, AKP iktidarına biat etmeyeceklerini belirterek, direniş mesajı verdi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2018 Perşembe, 21:03

HABER MERKEZİ- OHAL sürecinde yasaklanan sokaklar, bugün kadınların 8 Mart sloganlarıyla yankılandı. 8 Mart eylemleri, önceki yıllara göre daha az katılımla yapılsa da sokağa çıkma iradesini gösteren yine kadınlar oldu.

İzmir'de DİSK üyesi kadınlar, Konak'taki Başbakanlık binası önünde bir araya geldi. "Eşitsizliğe, şiddete karşı güçlüyüz, örgütlüyüz" pankartı açan kadınlar, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Varız, vardık, var olacağız" sloganlarını attı.

DİSK'li kadınlar adına açıklama yapan Emine Yılmaz, OHAL ve KHK'larla kısmi olarak var olan demokrasinin tamamen ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi. Kadın emekçilerin tavrının ezilen, sömürülen, dışlanan tüm kadınları cesaretlendireceğini söyleyen Yılmaz, Türkiye'de kadın emeğinin her geçen gün daha fazla değersizleştirilmek istendiğini ifade etti. Yılmaz, "Kadınlar 2017 Türkiye'sinde hayatın her alanında eşitsizlik, ayrımcılık, şiddet ve cinsel istismara maruz kaldı. Kadınların siyasetten hukuka, eğitimden sağlığa kadar hayatın her alanında hakları kısıtlandı" diye konuştu.

Yılmaz, kadının istihdama katılımının güçlendirilmesini, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını, insana yakışır iş, gelir ve sosyal güvencenin olduğu çalışma koşullarının yaratılmasını istedi. Türkiye'yi kadın mücadelesinin ilke ve değerleri ile emeğin mücadelesinden aldıkları güçle yeniden kuracaklarını sözlerine ekleyen Yılmaz, eşitlik, özgürlük ve barış için mücadeleyi sürdürdüklerini kaydetti.

İSTANBUL

KESK İstanbul Kadın Meclisi, Mecidiyeköy'de bulunan Cevahir AVM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar, açıklama öncesi 10 dakikalık sessiz eylem yaptı.

KESK Kadın Meclisi adına açıklamayı okuyan Mürüvvet Yılmaz, adil, özgür bir dünya için sözlerini söyleyeceklerini ve mücadelelerini yükselteceklerini ifade etti.

"Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz", "Jin jiyan azadî" sloganlarıyla eylemi sonlandıran kadınlar, Taksim'deki gece yürüyüşüne katılmak üzere alandan ayrıldı.

KOCAELİ

Kocaeli Valiliği'nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yapılacak yürüyüşü yasaklamasının ardından, kadınlar "8 Mart yasaklanamaz" diyerek dün akşam sokağa çıktı. Kocaeli Kadın Platformu'nun çağrısıyla "Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz. 8 Mart yasaklanamaz" yazılı pankartla Yahya Kaptan Mahallesi'nde bir araya gelen kadınlar, sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar, "Her gün onlarca kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze uğradığı bu kentte vali iki senedir kadınların 8 Martlarını, 25 Kasımlarını yasaklamaya çalışıyor. Biz kadınlar bu kentte olduğumuz sürece ne valinin yasaklarını tanırız, ne de ona boyun eğeriz" dedi.

Yürüyüşün ardından polis, 6 kadını gözaltına aldı. Kadınların gözaltına alınmasına çevredeki yurttaşlar tepki gösterdi. Gözaltına alınan kadınlar gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

Kocaeli'de bugün ise Yenikent Mahallesinde Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar eylem yaptı.

SAMSUN

Samsun'da kadınlar dün bir araya gelerek, 8 Mart'ı kutladı. Atakum Halk Meclisi Kadın Komisyonu'nun çağrısıyla Çobanlı İskelesi önünde bir araya gelen kadınlar, tüm kadınları güvencesizliğe, emek sömürüsüne, tacize, tecavüze, çocuk istismarına karşı hayatı örgütlemeye çağırdı.

ANTALYA

Antalya Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla BES binasında basın toplantısı düzenledi.

Salona "Kadınlar savaşsız, şiddetsiz, OHAL'siz bir yaşam istiyor" pankartı asıldı. Platform adına açıklama yapan Aynur Seyrek, "Kadını sorgusuzca erkeğe, devlete itaat etmeye, kadına biçtiği yol üzerinde toplumu yeniden şekillendirmeye çalışan faşist saldırılara karşı biz kadınlar cesaretle yaşamı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

AKP-MHP ittifakının kendisinden olmayan her anlayışa baskı, sömürü ve savaş politikalarıyla yöneldiğini ifade eden Seyrek, "Tüm bu politikalara itirazımız var. Kadın devrimine yönelik yürütülen savaşa karşı barışı savunmaya ve halkaların kardeşliğine inanacağız. Kadın emeğinin güvencesiz ve ucuz meta haline getirilmesine, kadınların mücadeleler sonucu elde ettiği kazanımlarının yasal düzenlemelerle geri alınmasına ve kadınların güvencesiz bırakılmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Antalya'da ayrıca HDP İl Kadın Meclisi, 8 Mart şöleni düzenledi. Etkinliğe, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de katıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Songül Şarklı, yaptığı konuşmada, kadınların fabrikada, okulda, evde, sokakta, cezaevinde ve her alanda dur durak bilmeden devam eden saldırılara karşı "Bu hayat bizim, yaşamak istiyoruz" diyerek isyanını büyüttüğünü söyledi.

Milletvekili Leyla Birlik ise "Kadının yaşamında her daim direniş olmuştur" dedi.

HOPA

Hopalı kadınlar, "Eşitlik, özgürlük, laiklik, barış için kadınlar savunmaya" yazılı pankartla Hopa Parkı'ndan Metin Lokumcu meydanına yürüdü. Yürüyüş sırasında, "Çocuk istismarına hayır", "Gece de sokak da bizim", "Emanet değiliz", "İmdat Müftüoğlu istifa" yazılı dövizler taşıdı.

Kadınlar alkış, zılgıt ve sloganlarla yaptıkları yürüyüşü Metin Lokumcu Meydanı'nda sonlandırdı. Kadınlar adına açıklama yapan Arzu Ulu, geçmişten bugüne kadın mücadelesinin sokaklarda, okullarda, tarlalarda yani hayatın her alanında kendini var ettiğini kaydetti.

AKP/Saray iktidarının kadın ve çocuk düşmanı politikalarını teşhir eden Ulu, şöyle devam etti: "Kadın ne azınlıktır ne de ayrı bir kategori sadece insan olmanın diğer adıdır. Hem muhalif hem kadın hem de emekçiyseniz işiniz zor. İktidarın muhalefete, erkeklerin kadınlara, sermayenin emeğe saldırısı çok daha pervasızdır. Kız kardeşlerim, sesimi duyun! Başka bir dünya kurmak mümkün. İki seçeneğimiz yok, ya rengarenk özgür yarınları inşa edeceğiz ya da rengarenk özgür yarınları inşa edeceğiz."

FINDIKLI

Rize'nin Fındıklı ilçesinde ise Fındıklı Kadın İnisiyatifi yürüyüş düzenledi. Saat kulesinde bir araya gelen kadınlar, erkek şiddetiyle katledilen kız kardeşleri için buraya karanfiller bıraktı. Daha sonra slogan ve zılgıtlarla Dörtyol kavşağına yürüyüş yapıldı.

Fındıklı Kadın İnisiyatifi adına açıklama yapan Gönül Özmetin, "yaşadığımız çağda kadınlarla erkeklerin her alanda eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasını, çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmesini, taciz, tecavüz ve kadına yönelik her türlü şiddetin önüne geçilmesini, devlet Diyanet fetvalarıyla kadın bedeni üzerinden yürütülen politikalara son verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından tulum eşliğinde horon oynayan kadınlar, "Yaşasın 8 Mart, yaşasın mücadelemiz", "Kadın yaşam özgürlük", "Korkmuyoruz susmuyoruz itaat etmiyoruz", "Jin jiyan azadi", "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür
olsa" sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

ZONGULDAK

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Eğitim Sen üyesi kadınlar, yoğun yağmur altında basın açıklaması yaptı.

Öğretmenevi önünde toplanan kadınlar, "Kapitalizme, erkek egemenliğine, güvencesizliğe, gericiliğe, şiddete ve savaşa karşı alanlardayız" yazılı pankart açtı.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Kadın Sekreteri İlknur Oral, "İş yerlerinde ve mahallelerde kreşlerin açılması, işe alımlarda kadın istihdamına öncelik verilmesi, kadın üreticilerine el sanatları vb. ürünlerinin satışını yapabilmeleri için stant açılması, 8 Mart'ın tatil edilmesi gibi birçok talebimiz için gerekli çalışmaların başlatılmasını Kaymakamlıktan ve Belediyeden istedik. Taleplerimizin takipçisi olacağız" dedi.

Oral, şiddete, OHAL'e, KHK'lara, savaşa karşı da mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesine bağlı Pınarça Mahallesi'nde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya gelen kadınlar, yapılması planlanan termik santrali protesto etti.

Kadınlar, eyleme gaz maskeleriyle katıldı. Kadınlar adına konuşan İlknur Bozkaya, "Bazı yasaklı zamanlar geçirilmesine rağmen 1984'ten itibaren her yıl Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya devam ediyor. Kadın, toplumun en etkili, yönlendirici, koruyucu, birleştirici ve en mücadeleci unsurudur. Kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu, sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur" dedi.

Pınarçalı kadınlar olarak Kapaklı ilçesine kurulması planlanan termik santrale karşı olduklarını kaydeden Bozkaya, "Çerkezköy Kömürlü Termik Santral'in bölgemizde kurulmasına izin vermeyeceğiz. Kadın varsa demokrasi var" dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar, insan zinciri oluşturarak yürüyüş yaptı.

BALIKESİR

Balıkesir'in Altınoluk İlçesinde Altınoluk Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla basın açıklaması yapıldı. Altınoluk Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Aileye köle, sermayeye kul olmayacağız" dedi.

Kadınlar, "Erkek adalet değil, gerçek adalet" talebini dile getirdi, AKP'nin kadın düşmanı politikalarına itiraz ettiklerini ifade etti.

ADANA

Adana'da kadınlar, 8 Mart'ı Uğur Mumcu Meydanı'nda yaptıkları eylemle kutladı.

Adana Kadın Platformu'nun "Savaşa, cinsiyetçiliğe ve şiddete karşı OHAL'de ve herhalde kadınlar mücadelede" şiarıyla düzenlediği miting, Günyüzü Kadın Korosu'nun şarkılarıyla başladı.

Mitingde konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, savaş politikası ile erkek şiddetinin arttığına dikkat çekti. Beştaş, kadınların birleşmesiyle eşitliği ve özgürlüğü getirebileceğini söyledi.

Adana Kadın Platformu adına konuşan Sevil Aracı ise yasaklamalara rağmen alanlarda oluklarını belirterek, bugün mücadeleyi büyütmek için daha fazla nedenlerinin olduğunu kaydetti. OHAL'in kadınlar üzerindeki baskıları arttırdığını belirten Aracı, "Bu saldırılara elbette şaşırmıyoruz ama kabul de etmiyoruz" dedi.

MALATYA

Malatya Demokratik Kadın Platformu, Eğitim Sen şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Platform adına açıklamayı okuyan Kamile Kaya, "Emek, eşitlik hakkımızın peşindeyiz" dedi. Taleplerini sıralayan Kaya, şunları söyledi: "8 Mart'ın ücretli izin günü sayılması, eşit işe eşit ücret, OHAL'in kaldırılması, KHK'ların iptal edilerek haksız hukuksuz işten çıkarılan tüm emekçilerin işlerine iade edilmesi, iş yerinde şiddeti, ayrımcılığı ve mobbingi önleyen düzenlemelerin yapılması, kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi sunulan esnek, güvencesiz, kayıt dışı, taşeron işçiliğine son verilmesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kaldırılarak yerine kadın bakanlığının kurulması, kadına yönelik her türlü şiddeti önleyici yasal düzenlemelerin acilen yapılması, eğitim alanı başta olmak üzere kamusal alanın tümüne yayılan dinselleştirme politikalardan vazgeçilmesi, en az 50 çalışanın bulunduğu iş yerlerinde gündüz bakım evi ve kreşlerin açılması, demokratik, özgür, laik bir dünya ve ülkede eşit ve özgür yaşamak en temel taleplerimizdir."

ADIYAMAN

Adıyaman Kadın Platformu, Demokrasi Parkı'nda basın açıklaması yaptı.

"Kadının adı direniştir. Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir", "Barış direnen kadınlarla gelecek", "Jin Jiyan Azadi" pankartları açılan eylemde, platformu adına Suna Ateş bir açıklama yaptı.

Ateş, "Bugün dünyanın dört bir yanındaki kadınlarla alanlarda buluşarak daha adil, eşit ve özgür bir dünya için sözümüzü örgütlüyor, mücadelemizi yükseltiyoruz. Erkek egemen kapitalizme karşı yürüttüğümüz mücadelenin kazanımı olan 8 Mart'ta tüm yasaklamalara rağmen yine alanlardayız. Eşit, adil, özgür, laik ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bunun için evde, işte, sokakta, bizleri yok sayanlara karşı direnmeye devam edeceğiz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz" dedi.