ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İHD'li kadınlar: Susmayacağız

İHD İstanbul ve Adana şubeleri, kadına yönelik şiddetin birinci gündem maddeleri olduğunu belirterek, kadınlara yönelik saldırılar karşısında susmayacaklarını kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2018 Perşembe, 15:54

İSTANBUL/ADANA- 1857'de New Yorklu kadın dokuma işçilerinin insanlık dışı çalışma koşullarına, çalışma yaşamındaki eşitsizliğe ve düşük ücrete karşı başlattığı mücadele, ulusal sömürü ve cinsel sömürüye karşı mücadeleyi de kapsayarak devam ediyor. 2018 yılında kadınlar hala şiddete ve sınıfsal sömürüye maruz kalıyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul ve Adana şubeleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptıkları basın açıklamalarıyla, ataerkil, feodal ve militer sistemin en büyük mağduru olan kadınların aynı zamanda bu sisteme en çok karşı çıkanlar olduğunu vurguladı.

İstanbul'da Galatasaray Meydanı'nda üzerinde mor kurdelaların olduğu "1857'den 2018'e yaşasın kadın özgürlük mücadelesi" yazılı pankartla bir araya İHD İstanbul Şubesi üyeleri, "Erkek devlete hayır", "Kadın, yaşam, özgürlük", "Kadınlar barış istiyor", "Kadına yönelik şiddete hayır", "Kadın cinayetlerine karşı acil önlem alınsın", "Jin, jiyan, azadi", "Kadına yönelik şiddete hayır" dövizlerini taşıdı.

İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri, 2017 yılında 425 kadının erkek şiddeti ile yaşamından edildiğini ve iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin 116'sının kadın olduğu bilgisini aktardı.

OHAL koşulları ile daha da ağırlaşan kadına yönelik şiddetin, en önemli sorun haline geldiğini belirten Yoleri, kadına yönelik şiddeti birinci gündem maddesi olarak gördüklerini kaydetti. Yoleri, kadınların mücadeleleri sonucunda elde edilmiş bir çok kazanımın yasadışı bir biçimde uygulanmadığını dile getirdi. Yoleri, şöyle devam etti: "Kadınların her alanda şiddete maruz kaldıklarını görüyoruz. Özellikle OHAL döneminde şiddet son derece meşrulaştırılmış durumda. Resmi güçler tarafından gözaltı merkezlerinde ve cezaevlerinde, kadına yönelik şiddet, cinsel işkence uygulamalarında artış gözlemlenmekte. Aile içi şiddetin önlenmesi konusunda devlet politikaları son derece yetersiz kalmakta. Şiddete maruz kalan kadınlar, çeşitli nedenler ile şiddet gördükleri ortamlara mecbur bırakılmakta."

İHD Adana Şubesi'nde yapılan açıklamada ise 2017 yılında 357 kadının erkekler tarafından katledildiği, 17 kadının kuşkulu bir şekilde öldürülmüş olarak bulunduğu, 51 kadın yaşadığı şiddet nedeniyle intihar ettiği bilgisi aktarıldı. Açıklamada, "Böylece 2017 yılında tespit edilebildiği kadarı ile 425 kadın katledildi, 589 kadın da tecavüze maruz kaldı. Bu sayısal bilgiler, korkunç bir gerçeği ortaya çıkarıyor. Toplumsal cinsiyetçi, erkek egemen, feodal ve militer devlet politikaları toplumu da biçimlendirmiş durumda" denildi.

Kadın cinayetlerinin politik olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bugün birçok kadın politikacı, aydın, akademisyen cezaevlerinde ya da yargılanmakta. Yüzlerce kadın, OHAL uygulamaları nedeniyle işlerinden atıldı. İfade özgürlüğüne yönelik baskılar, hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bu şartlarda dahi kadınlar mücadeleden vazgeçmiyorlar. Çünkü bu ataerkil, feodal ve militer sistemin en büyük mağduru olan kadınlar aynı zamanda bu sisteme en çok karşı olanlardır.Bizler, insan hakları savunucusu kadınlar olarak, bir kez daha 8 Mart'ta susmayacağız."