ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Efrin'de kadın dayanışması direnişe güç verdi

Efrin'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, dayanışmayla kutlandı. Kuzey Suriye ve Kürdistan'ın dört parçasından kadınların yanı sıra, Filistinli, Lübnanlı, İngiltereli kadınlar 8 Mart'ta Efrinli kadınları yalnız bırakmadı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2018 Perşembe, 23:08

EFRİN (Welat Deniz)- Bu 8 Mart'ın en güçlü geçtiği yerlerden birisi işgale karşı 48 gündür destansı bir direniş sergilenen Efrin oldu. Efrinli kadınlar, 8 Mart'ı, Kuzey Suriye'nin pek çok kentinden, Kürdistan'ın diğer parçalarından ve Lübnan ve Filistin'den gelen kadınlarla birlikte kutladı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal kıyafetleriyle 8 Mart alanına akan kadınlar, savaş uçaklarının gölgesinde yürüyüş gerçekleştirdi. 8 Mart eylemi devam ederken, Efrin kent merkezine yakın yerlere havan ve obüs saldırıları yapıldı. Bu saldırılara rağmen binlerce kadın hem topraklarının özgürlüğünü hem de kendi özgürlük taleplerini haykırdı. Efrin direnişine destek için pek çok kentten gelen kadınlar, ETHA'ya yaptıkları konuşmada, Efrinli kadınların yanında olduklarını söyledi.

Halime Muhammet: Bütün kadınların ve başta cephelerde halkının onuru için direnen kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Efrin'de direnen kadınlara destek amaçlı buradayız. Cizire'nin Derik kentinden geliyorum. Kadınlar olarak 8 Mart'ımızı Efrin direnişinde kutluyoruz. Biz burada yürürken köylerimiz bombalanıyor. Erdoğan'dan korkmuyoruz, onun çetelerinden korkmuyoruz. Efrin halkı yalnız olduğunu düşünmesin, biz kadınlar olarak buradayız. Efrin direnişi kazanacak.

Sebah Gülo: Qamişlo'dan Efrin halkına ve çağın direnişe destek olmak için geldik. Bombalara rağmen, hava saldırılarına rağmen meydanlara çıkarak çağın direnişini selamlıyoruz. Kanımızın son damlasına kadar Efrin'de kadınlarla birlikte direneceğiz.

Emira Ebdo: Kobane'den geliyorum. Savaş cephelerinde direnen kadınların 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyoruz. Bütün dünya kadınları bugün Efrin halkı için sokaklarda 8 Mart'ı kutluyor. Gün kavga günü, bütün kadınlar işgalci çetelerden hesap sormak için sokağa çıkıp hesap sormalılar. Gün Efrin direnişini büyütme günü. Bu direniş kadınların öncülüğünde Avesta Xabur, Arin Mirkan'ın izinde yürüyor. Nasıl ki Kobanê'de IŞİD barbarlığına karşı kazandıysak bugün de Efrin direnişini kadınların mücadelesiyle kazanacağız.

Filistinli Suat Abdurrahman: 8 Mart'ı Efrin halkı ile birlikte kutlamak, direnişe ortak olmak ve Kürt kadınlarını desteklemek için geldim. Çağın direnişini Filistinli kadınlar olarak selamlıyoruz. Filistinli kadınlar olarak umut ediyoruz, Efrinli kadınların işgale karşı direnişi kazanacak. Başaracaklar buna yürekten inanıyoruz. Cephede direnen kadınları ve şehit annelerini Filistinli kadınlar olarak selamlıyoruz ve diyoruz ki Filistin mücadelesi sizi bu haklı direnişinde asla yalnız bırakmayacak."

Gülistan Ali (Cizire Kantonu İnsan Hakları Kurumu üyesi): 48. gündür burada halk büyük bir direniş ortaya koyuyor. Dünyadaki bütün kadınlara buradan sesleniyoruz; Efrin'de direnen kadınların tarihine ortak olun. Burada direnişin tarihi yazılıyor. Bugün burada ortaya koyduğumuz gibi tankların, uçakların, obüslerin altında da olsa Efrin halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Biji berxwedana Efrin'e.

Henan Osman (Lübnan Newroz Kültür Merkezi'nden): İşgale karşı direnen kadınlara destek olmak için geldik. Efrin halkı yalnız değildir. Şu an tepemizde uçan uçaklara, kaç gündür atılan obüslere karşı halkımız sokakları, Efrin'i terk etmiyor. 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nde Kürt halkı ve dayanışma içerisinde olan kadınlar Efrin direnişini desteklediklerini ortaya koydu. Kadınlar bu direnişin zafere ulaşacağını bir kez daha gösterdiler.

Efrin merkezindeki 8 Mart mitingine Şera'ya bağlı Karatepe köyünde canlı kalkan eylemi gerçekleştiren kadınlar da katıldı. Karatepe'den ayrılmadan önce ETHA'ya konuşan kadınlar, Efrin halkını yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

Ruken Renas: Ben İngiltere'den geliyorum. Efrin'e buradaki kadınlara destek olmak için geldim. Burada canlı kalkan eylemi yaptık. Ben JAS - Jinên Azad ên Sosyalîst (Özgür Sosyalist Kadınlar) üyesiyim. Burada atmosfer çok pozitif. Herkes enerji dolu. Kadınlar burada gerçekten çok coşkulular. Dans ediyorlar, şarkı söylüyorlar. Kadınlar Erdoğan'ın öfke dolu saldırısını gerçekten engelliyorlar. Ve buradakileri görmek gerçekten harika bir şey. Burada olduğumdan dolayı çok mutluyum.

Kine Xıdır: Biz Ezidi kadınları olarak Efrin kadınlarının direnişine destek olmak için Şengal'den geldi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm dünya halklarına kutlu olsun. Bizim için Şengal ne ifade ediyorsa Efrin de onu ifade ediyor. Efrin direnişi kazanırsa Şengal halkı da kazanacak. Erdoğan hiçbir zaman Ezidi halkının ve Kürt halkının iradesini kıramayacak. Tavuz Melek'in bize verdiği irade ile Erdoğan ve çetelerini yeneceğiz. Uluslararası bütün devletlere ve insan hakları kurumlarına sesleniyoruz; yeter artık kaç insanın ölmesini istiyorsunuz. Şu ana kadar bir çok hava saldırısı yapıldı ve çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Niye bunları görmezden geliyorlar. Efrin halkı bütün saldırılara karşı başını eğmeden bütün devletleri hayretler içinde bırakacak şekilde direndi. 7'den 70'e bu direniş alanında kadınlar olara haykırıyoruz; Efrin yalnız değildir. Efrin için canlı kalkan olduk, bedenimizi seve seve Efrin direnişi için uçakların obüslerin altına atmaya hazırız. Efrin halkı ile birlikte sonuna kadar direneceğiz. Erdoğan'ın çeteleri Ezidi halkına karşı 74. Fermanı gerçekleştirdi, Ezidi halkını teslim alamadı. Bugün de Ezidi kadınları olarak Efrin'deyiz, direnmeye devam edeceğiz.

İbrahim Hüseyin: Biz Rakka halkı olarak Efrin halkının yanındayız. Efrin yalnız değildir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü çağın direnişinde, Efrinli kadınlarla kutlamak için geldik. Biz sonuna kadar Efin'in yanında olacağız. Sadece Efrin halkı değil Rakka halkı da Erdoğan'a karşı direnecek.

Gabar Velida: Biz Qamişlo'dan Efrin direnişini büyütmek için geldik. Burada bir canlı kalkan eylemi gerçekleştirdik. Uluslararası güçler burada yaşanan katliamlar karşısında sessiz kalıyor. Efrin'de direnen kadınlar kazanacak.