ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cizire'de kadınlar 8 Mart'ı kutladı

Kuzey Suriye'nin Cizire kantonunda yürüyüş düzenleyen binlerce kadın, 8 Mart'ı kutlarken, Efrîn direnişini selamladı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2018 Perşembe, 21:22

CİZİRE- Kuzey Suriye'nin Cizire kantonunda Kürt, Arap, Süryani binlerce kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladı.

Tirpespiye'de buluşan kadınlar, "Jin jiyan azadi", "Bijî berxwedana Efrînê" sloganları ile Mizgefta alanına yürüdü. Eylemde, Efrîn direnişi selamlandı.

Mitingde Cizire Kantonu Kongre Star yönetimi, Süryani Kadın Birliği, Arap Kadın Birliği ve Özgür Sosyalist Kadınlar (JAS) adına konuşmalar yapıldı.

Mitingde ilk olarak söz alan Kongre Star kanton yöneticisi Saliha Heyva Erebo, Efrîn'e yönelik işgalin derhal sona ermesini istedi. Erebo, "Kazanacak olan kadınların ve halkların örgütlü mücadelesidir" dedi.

Süryani ve Arap kadınlar da Türkiye'nin işgal saldırıları kınanırken, Özgür Sosyalist Kadınlar (JAS) sözcüsü Bêrîtan Asya, tüm dünya ezilen ve emekçi kadınlarının 8 Mart'ını kutladı.

Efrîn'in kadınların direnişi olduğunu söyleyen Asya, "Efrîn şahsında tüm kazanımlarımız, özelde de kadın kazanımlarımız yok edilmek isteniyor. Buna karşı tüm halklar bugün tüm varlıkları ile Efrîn'e sahip çıkmalıdır. Herkes bilmelidir ki Vietnam nasıl ki Amerika'ya mezar olduysa, Efrîn'de AKP ve Erdoğan diktatörlüğüne mezar olacak" dedi.

Miting, müzik dinletisi ve tiyatro gösterimi ile devam etti.