ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

CHP'li 48 vekilden 'demokratik tüzük' talebi

CHP'li 48 milletvekili, 10 Mart'ta oylanacak olan tüzük taslağına karşı çıktı ve demokratikleşme adımı atılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Mart 2018 Salı, 17:31

ANKARA- CHP'li 48 milletvekili, 10 Mart'ta yapılacak olan tüzük kurultayı öncesinde bir açıklama yaparak, yönetime demokratikleşme çağrısı yaptı.

Aralarında Mustafa Balbay, Tur Yıldız Biçer, Selin Sayek Böke, İlhan Cihaner, Dursun Çiçek, Eren Erdem, Muharrem İnce, Fikri Sağlar, Ali Şeker ve Zeynep Altıok'un da olduğu milletvekillerinin imzası bulunan açıklamada, ülkenin saray rejiminin baskıcı faşizan ve cumhuriyet değerlerine saldıran siyaseti nedeniyle demokrasi yıkımıyla karşı karşıya olduğu ve bulunla mücadele edilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "Ancak maalesef Tüzük Kurultayı'na giderken önerilen taslak da ülkemizin demokrasi mücadelesinin ihtiyaç duyduğu adımları da örgütümüzün demokratikleşme beklentilerini de dikkate almamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi, kendisine oy veren milyonların ve üyelerinin partisidir, tüm Türkiye'nin umududur. Partinin tüzüğü de dahil olmak üzere, bütün temel karar süreçlerinde etkin olmak, parti üyelerimizin sorumluluğu ve demokratik hakkıdır" denildi.

Açıklamada, tüm üyelerin hak ve hukukunun korunması, üyelerin partinin her düzeyde adaylarını belirleme konusunda söz sahibi olması, MYK'nın tamamının Parti Meclisi tarafından seçilmesi, Parti Meclisi üye sayısının 80'e çıkartılması, il başkanları veya il kongrelerinden seçilecek temsilcilerin doğal PM üyesi olması, kadınların ve gençlerin siyasette etkin temsili ve katılımını sağlayacak ilerici düzenlemeler yapılması, gençlik kotasının yaş sınırının 30 olarak kalması, kurultayın sadece Parti Meclisi ve Genel Başkan seçimine indirgenmemesi; parti programının, siyasetinin belirlendiği en yüksek organ olarak işletilmesi gerektiği belirtildi.

ANTİDEMOKRATİK ANLAYIŞA KARŞI ÇIKMA ÇAĞRISI

Açıklamada, "tüzük kurultayı sürecinde, partilileer dayatılan, üyeleri ve örgütü hiçe sayan anti-demokratik anlayışa karşı herkesin söz hakkına sahip çıkması gerektiği" belirtildi.