ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Buldan tüm kadınları 'özgürlük ittifakı'na çağırdı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kadın Grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Biz de bir ittifak kurduk; kadın ittifakı, barış ittifakı, özgürlük ittifakı. Ve tüm kadın yoldaşlarımı bu ittifakın içerisine davet ediyor, ele ele mücadele etmeye çağırıyorum" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Mart 2018 Salı, 16:00

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bu hafta kadın grup toplantısı yaptı. Sadece kadınların katıldığı grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, konuşmasına tutsak kadınları selamlayarak başladı. Buldan, kadın tutsaklara hitaben "Milyonlarca kadın, mücadelesiyle, direnişiyle sizlerle. Sizin yanınızda" dedi.

Buldan, çeyrek asırdır Galatasaray Meydanı'nda oturan Cumartesi Anneleri ile Barış Annelerini de selamlarken, "Çatışmalarda yaşamını yitiren gençlerimizin annelerine Türk ve Kürt annelerine sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz" diye ekledi.

Buldan, ayrıca Berkin Elvan'ın, Uğur Kaymaz'ın, Ceylan Önkol'un, Ali İsmail Korkmaz'ın annelerine salam gönderdi, Rojava'da, Efrin'de direnen kadınları da selamlarken, kadın mücadelesinin öncülerini andı.

8 Mart'ta alanlarda olacaklarını ve özgür ve eşit bir yaşamı, barışı, adaleti haykıracaklarını söyleyen Buldan, "Kimliğimiz, bedenimiz her türlü saldırının hedefinde" dedi.

KADINLAR BİAT ETMEYECEK

"Bize dayatılan onursuz bir yaşam var" diyen Buldan, bir ülkede kadın özgür olmadan hiç kimsenin eşit haklara sahip olamayacağını vurguladı. Buldan, "Önce kadını esir haline getirip ardından tüm toplumu esaret altına almaya çalışanlara şunu söylüyoruz: Biz biat etmeyeceğiz. Kadınlar artık yaşamın her alanında. Evinde, iş yerinde, sokaklarda, meydanlarda, babalarına, ağabeylerine, kardeşlerine biat etmiyorlar. Sizin erkek egemen sisteminize de biat etmeyecekler, diz çökmeyecekler" diye konuştu.

2017'de 409 kadının katledildiğini hatırlatan Buldan, ekledi: "Bu kadar şiddet, bu kadar kadın katliamı yaşanırken iktidarın ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının sessiz kalmasını anlamakta zorluk çekiyoruz."

Yüksel Caddesi'nde İnsan Hakları Anıtı'nı "korumak" için yüzlerce polisin beklediğini ancak şiddete uğrayan kadınları koruyacak bir iktidar olmadığını ifade eden Buldan, "Bir adalet yok karşımızda. Bir hukuk devleti yok" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı, iktidarın kadına yaklaşımının Ankara ve Çorlu'daki eylemlere saldırılarda görüldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:"O kadınları buradan bir kez daha selamlıyoruz. Ankara'da gözaltına alınan arkadaşlarımıza kabahatler kanunundan ceza verildi. Hak arama mücadelesi ne zaman kabahat oldu! Sizin her türlü cezanıza, her türlü şiddetinize, baskınıza karşı alanlara çıkmaya, haklarımızı aramaya devam edeceğiz."

İHRAÇ EDİLEN KADINLAR ERKEKLERE BAĞIMLI KILINDI

OHAL ve KHK rejiminden en fazla kadınların etkinlendiğine işaret eden Buldan, binlerce kadının ekonomik özgürlüğü elinden alınarak erkeklere bağımlı kılındığını söyledi.

Buldan, şöyle devam etti: "Kadınların bedenleri çıplak olarak teşhir edildi. Biz Taybet Ana'nın bir hafta boyunca sokak ortasında bekletilmesini unutabilir miyiz? Asla unutamayız. Biz, Cizre'de bir annenin kız çocuğunun cenazesini buzdolabında tuttuğunu unutabilir miyiz? Biz Silopi'de 3 kadın siyasetçi Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar'ı katleden zihniyeti unutabilir miyiz? Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine yapılanları unutabilir miyiz? Cezaevinde 78 yaşındaki Sîsê Ana'yı rehin olarak tutmak hangi vicdanın göstergesidir? Siz 78 yaşındaki Sîsê Ana'nın neyinden korkuyorsunuz? İşte sizin vicdanınız cezaevinde rehin tuttuğunuz bu kadının barış mücadelesinde boğulacak."

BERKİN'İN ANNESİ ANNE DEĞİL Mİ?

Pervin Buldan, bugünkü grup toplantısı konuşmasında cennetin annelerin ayaklarının altında olduğunu söyleyip "annelerinizin ayaklarının altını öpün" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şöyle seslendi: "Siz Berkin Elvan'ın annesini yuhalatmadınız mı? Peki Berkin Elvan'ın annesi anne değil miydi? 'Kadınların her türlü hakka sahip olması için mücadele edeceğiz' diyorsunuz ama en küçük bir eleştiride bile harekete geçen devlet sistemi tacizler, tecavüzler, katliamlar karşısında sus pus oluyor."

Hapishanelerde kadın tutsaklara yönelik saldırılara da değinen Buldan, "Cezaevinde, gözaltında yapılan işkencelerle sokaktaki tacizi tecavüzü ayırmak mümkün mü?" diye sordu.

KADINLAR BAHARI GETİRECEK

Buldan, "Kadına karşı devletin, yargının, diyanetin yarattığı iklim işte budur. Ama bilsinler ki bu iklim çok uzun sürmeyecek ve kadınlar bu ülkeye bahar iklimini getirecekler. Bize onursuzluğu dayatanlar, bir gün kendi onursuzluklarında boğulacaklar" dedi.

HDP'nin aynı zamanda bir kadın partisi olduğunu ifade eden Pervin Buldan, şunları söyledi: "Meclis aritmetiğini kadın lehine değiştirmiş bir partidir. İşte bunu hazmedemedikleri için Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ ve kadın milletvekillerimizi siyasi rehine olarak tutulmaktalar. HDP ve kadın siyasetçilerimiz yerde sürüklenmeye çalışılan kadın kimliğini ve bedenini yerden kaldırıp onurlu bir yere taşıdıkları için hedef haline geliyorlar. Ama bizi engelleyemeyecekler. Çünkü biz milyonlarız ve gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz. HDP olduğu sürece kadın kimliğini yok edemeyecekler, kadınların umudunu ve cesaretini kıramayacaklar."

Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan'a hapishanede işkence yapılmasına da sert tepki gösterdi, siyaseten mücadele edemeyenlerin devlet şiddetiyle kendilerini yıldırmaya çalıştığını söyledi.

AFRİN AFRİNLİLERİN, ÇIKIN ORADAN!

Bulda, "Afrin'de başlattıkları savaşın bir boyutu da yine kadınlardır. Ülkemizde kadın kimliği aşağılanırken, kadınlar öldürülürken Rojava'da kadınlar onurlu direnişleriyle tarih yazdılar. İşte korkularının nedeni budur" diye konuştu.

"Ülke güvenliği için Afrin'e girdik diyorlar ve kendi sınırları içinde bir kız çocuğunu, bir kadını koruyamıyorlar" diyen Buldan, AKP'nin "Afrin'i Afrinlilere teslim edeceğiz" açıklamalarına karşılık şunları söyledi: "Afrin zaten Afrinlilerindir, çıkın oradan! Ne işiniz var sizin Afrin'de! Afrin'deki halklar, orada barış içinde huzur içinde yaşarken sizin Afrin'e gitmenizin ne anlamı var. Afrin'den Türkiye'ye herhangi bir tehdit yokken, tek bir taş bile atılmamışken bu kadar insanın ölmesine niye seyirci kalıyorsunuz."

Buldan, kadınların savaşı kabul etmediğini haykırması gerektiğini sözlerine ekledi.

KADIN İTTİFAKI KURDUK

Buldan, AKP-MHP'nin faşist ittifakına gönderme yaparak, "Biz de bir ittifak kurduk; kadın ittifakı, barış ittifakı, özgürlük ittifakı. Ve tüm kadın yoldaşlarımı bu ittifakın içerisine davet ediyor, ele ele mücadele etmeye çağırıyorum" dedi.

Buldan'ın konuşmasının ardından Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubundan Hasbiye Günaçtı, Demir Leblebi Derneği'nden Sevna Somuncuoğlu, Ankara Tabip Odası Kadın Hekimler Komisyonundan Hülya Uğultürken kısa konuşmalar yaptı.