ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ordu Kurul Kalesi heyelanla karşı karşıya

Kibele heykelinin bulunduğu "Kurul Kalesi Arkeolojik Sit Alanı" sınırında devam eden andezit taş ocağı hem kaleyi heyelan tehlikesiyle karşı karşıya getirdi hem de kültürel ve doğal dokusunun bozulmasına neden oldu. Ordu Müzesi ve Kurul Kalesi Bilimsel Kazı Başkanlığı, dinamitle yapılan çalışmalara müdahalede bulunmadı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Mart 2018 Pazartesi, 11:45

ORDU - 2100 yıllık Kibele heykelinin bulunduğu Ordu'daki tarihi Kurul Kalesi'nin bitişiğindeki taşocağı, mahkeme kararına rağmen genişleyerek kaya mezarlarını yok etti. Ordu Müzesi ve Kurul Kalesi Bilimsel Kazı Başkanlığı ise duruma dair tek bir hamlede bulunmadı.

Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğu "Kurul Kalesi Arkeolojik Sit Alanı" sınırında devam eden andezit ocağı daha önce çevrecilerin kaya mezarı olarak iddia ettiği tüm alanları dinamitle patlattı. Mahkeme en son Samsun Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun 2011 yılında aldığı "Söz konusu alanda andezit ocağı açılması uygun değildir" kararını onamıştı. Ancak taşocağı bir türlü mühürlenmedi.

TAŞOCAĞI KALEYİ HEYELAN TEHLİKESİNİ KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

Ordu Kurul Kalesi'nde 2016 yılı arkeolojik kazı çalışmalarında Kibele heykeli bulunmuş ancak tarihi kalenin Boyadı Mahallesi'ne bakan yüzünde açılan taşocağı hem kaleyi heyelan tehlikesi ile karşı karşıya getirmiş hem de kültürel ve doğal dokunun bozulan görüntüsü tepkilere neden olmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın itirazı ile Danıştay, Ordu İdare Mahkemesi'nin daha önce taşocağı açılmasını uygun bulan kararını iptal edince taşocağı yasal dayanaktan yoksun kalmıştı. Ordu İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişinin 15 Haziran 2012 tarihli raporunda da, "Kale surlarını destekleyen kayalık alanların ocağa dönüştürülmesi halinde savunma görevi gören kayalıkların zarar görmesine hatta kale yerleşiminin de tamamen ortadan kalkmasına yol açacağı düşünülmektedir" denilmişti.

'TARİHİ KALENİN ETEKLERİNİ DİNAMİTLE YOK EDİLİYOR'

Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre duruma tepki gösteren Ordu Çevre Derneği üyeleri, "Kültür ve Turizm Bakanlığı dava açıyor, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı karşı olduğunu açıklıyor ama Ordu Müzesi ve asıl karşı çıkması gereken Kurul Kalesi Bilimsel kazı heyeti taşocağı ile ilgili kılını kıpırdatmıyor. Ne yapacağımızı nereye şikayet edeceğimizi bilemiyoruz. Taşocağı her geçen gün tarihi kalenin eteklerini dinamitle yok ediyor. Kale aşağıya göçecek diye yüreğimiz ağzımızda elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz" dedi.