ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bozdağ açıkladı: Almanya Müslim'in yakalanması talebini reddetti

Türkiye'nin, TEV-DEM Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Salih Müslim'in geçici tutuklaması ve iadesi için Almanya'ya resmi talepte bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, talebin Almanya tarafından reddedildiğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Mart 2018 Pazartesi, 17:21

HABER MERKEZİ - Türkiye'nin TEV-DEM Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Salih Müslim'in tutuklaması ve iadesi için Almanya'ya bulunduğu resmi talep, reddedildi. Almanya'nın ret kararını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Alman yetkililere konuyla ilgili talebin yer aldığı mahkeme kararı Cuma günü iletildi. Salih Müslim ise Almanya'daki faaliyetlerini sürdürmüş, Berlin'de cumartesi günü düzenlenen Efrin'le dayanışma eyleminde konuşma yapmıştı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada, Almanya'nın Türkiye'nin talebine ret yanıtı verdiğini açıkladı. Bozdağ şöyle konuştu:

"Salih Müslim'in Çekya'da yakalanması ve serbest bırakılması sürecini takip ettik. Oradan terör örgütüne destek içeren bir karar çıktı. Bu kararın çıkmasından sonra Salih Müslim'in Almanya'ya gideceği bilgileri ulaşınca Adalet Bakanlığımızın talebi Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Almanya makamlarına iletildi. Talep cuma günü iletildi. Bu konuda Alman yetkililerinin tedbir alması gerekiyordu ama maalesef uygulamadılar. Almanya'yı dürüst davranmaya davet ediyoruz."

HADIM İÇİN YASAL DAYANAK ARANIYOR

Bozdağ çocuk istismarının önlenmesi için kurulan komisyon çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Bozdağ,

"Çalışma son şeklini alacak ve çalışma paylaşılacaktır. Bazı başlıkları paylaşmakta fayda görüyorum. Cezalar artırılmakta caydırıcılık yükseltilmektedir. Önleyici tedbirler yaygınlaştırılmaktadır. Halk arasında hadım olarak bilinen konu yasal dayanağa kavuşturulmaktadır. Bu suçlara karışanlar özel sektörde çalışıyorsa hemen bilgilendirme yapılacak. Cezanın sadece bir sonuç olduğunu biliyoruz. Asıl olanın önleyici ve koruyucu tedbirler olduğunu biliyoruz. Çocuklarımızın bu duruma düşmesini önlemek en büyük hedefimizdir."

YUNAN ASKERLERİYLE İLGİLİ TAKAS TALEBİ YOK

İki Yunan askerinin tutuklanmasıyla ilgili de Bozdağ, "Türkiye sınırını geçen 2 askerin Türkiye'de tutuklanması hususu bir takas konusu değildir. Ne Yunanistan hükümeti Türkiye'den talepte bulunmuştur, ne de Türkiye bir talepte bulunmuştur" diye konuştu. Oysa hükümetin bu konuda talepte bulunduğu ve Yunanistan'ın 'Savaşta mıyız ki' sözleriyle kabul etmediği öğrenilmişti.