ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Grup Vardiya 'Umut Dimdik Ayakta' ile yeniden merhaba dedi

Grup Vardiya, uzun bir aradan sonra "Umut Dimdik Ayakta" adlı single albümü ile dinleyicilerine "merhaba" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Mart 2018 Pazartesi, 13:07

HABER MERKEZİ- Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Grup Vardiya, uzun bir aradan sonra yeni single çalışmasıyla dinleyicileriyle buluştu.

Kom Müzik'ten çıkan ve "Umut Dimdik Ayakta" adlı ezgiden ismini alan single, 3 şarkıdan oluşuyor.

Sözleri Sedat Şenoğlu'na, müziği Vardiya'ya ait "Umut Dimdik Ayakta", Vardiya'nın daha önce konserlerinde seslendirdiği bir şarkı.

33 DÜŞ YOLCUSU ANISINA

Single çalışmasında, 20 Temmuz 2015'de Suruç'ta katledilen 33 düş yolcusu anısına da bir şarkı bulunuyor. Sözleri Sedat Şenoğlu'na, müziği de Murat Taş'a ait şarkının ismi "Eğilme Borana."

Bir diğer ezgisi ise yine Vardiya'nın konserlerinden bilinen ve genç bir kadın devrimci anısına yazılmış "Yasemin" adlı şarkı.

Grup Vardiya, single çalışmasına ilişkin basın bildirisinde, "Bu çalışmamızda içinden geçtiğimiz bu çetin zamanlara inat, faşizme karşı ezilenlerin sesi olmak istedik. Yeniden BEKSAV dedikten sonra bizler de uzun bir aradan sonra üç ezgimizi sizlerle buluşturup merhaba diyoruz" dedi.

Açıklamada, şarkılara dair şu ifadeler yer aldı: "Faşist tüm saldırılara karşı devrimcilerin, ezilenlerin yenilmediğini hep bir ağızdan haykırarak 'Umut Dimdik Ayakta' dedik. Devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşen yoldaşlarımız şahsında 'Yasemin' isimli ezgiyi, Suruç Amara'da yitirdiğimiz 33 düş yolcusu için 'Eğilme Borana' isimli ezgiyi seslendirdik. Filizkıran fırtınalara inat içerden bir seslenişti 'Umut Dimdik Ayakta'. Bir çok konserde de birlikte bu marşları söyledik. Yaşadığımız onca acıya, katliamlara, baskılara hep bu slogan ile cevap olduk. Ondandır ki bu çalışmamızın ismini 'Umut Dimdik Ayakta' koyduk. Bu çalışmamız kısa ama kolektif bir merhaba oldu. Çalışmamızda 'Yasemin' ezgisi gecenin evinde yangını büyüten genç bir kadın devrimciye yakılmış türkü oldu. 33 düş yolcusunun, düş yolunda bıraktıkları hatıraları; tarifi imkansız acı, öfke ve direnç oldu bizlere. 'Eğilme Borana' isimli ezgi onların hatıralarına bir selam, kavgalarına bir çağrı olsun istedik."

Bu çalışmayı kısıtlı olanaklar ve yetmezliklere rağmen, dostlarının büyük fedakarlıkları ve özverisiyle hazırladıklarını ifade eden Grup Vardiya, "Özellikle çalışmamızın başından sonuna büyük emek veren Burak Keleş ve Murat Taş'a ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu çalışma aynı zamanda geçmişte Vardiya içinde yer almış, emek vermiş dostlarının dayanışmasının değerli bir örneği oldu. Emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkürü bir borç biliriz" dedi.

Grup Vardiya'nın single çalışmasına Youtube'dan da erişilebiliyor.