ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Şubat'ta en az 123 işçi can verdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre, Şubat ayında en az 123 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Raporda, yılın ilk iki ayı itibariyle iş cinayetleri oranının yaklaşık yüzde 6 olduğu belirtildi. Oysa geçen yıl bu oran yüzde 2 idi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Mart 2018 Pazartesi, 12:43

İSTANBUL- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Şubat ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Basında yer alan haberler ile emek ve meslek örgütlerinin verilerinden derlenen rapora göre, Şubat'ta en az 123 işçi iş cinayetiyle yaşamını yitirdi.

Şubat ayındaki tespit edilebilen meslek hastalığından kaynaklı ölüm olduğu da belirtilen raporda, oysa ILO ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 1 iş kazası sonucu ölüm karşılığında yaklaşık 6 meslek hastalığı sonucu ölüm olduğu vurgulandı. Türkiye'de meslek hastalıkları konusunda hiçbir veri çalışması bulunmuyor.

Rapora göre, yaşamını yitiren 123 emekçiden 102'si ücretli (işçi ve memur), 21'i kendi hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Şubat ayında 11 kadın, 112 erkek işçi hayatını kaybetti. Raporda, "Görülmeyen kadın emeği ve gizlenen kadın işçi ölümlerini değerlendirdiğimizde, bu ay kadın işçi ölüm oranı genelde tespit edebildiğimizin üzerinde" denildi.

ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE ARTIŞ VAR

Okulda ya da oyunda olması gereken çocuklar yoksulluk nedeniyle çalışmak zorunda kalırken, çocuk işçi ölümleri Şubat'ta da sürdü. 15, 16 ve 17 yaşlarında 3 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Ölen çocukların 3'ü de tarım emekçisi. İSİG, yılın ilk iki ayı itibariyle çocuk işçi ölümlerinde geçen yıla göre artış olduğunu belirtiyor.

Şubat ayında yaşamını yitiren işçilerden 2'si Suriyeli ve 1'i Iraklı olmak üzere 3'ü ise mülteci/göçmen işçi.

Rapora göre, iş cinayetleri en çok inşaat, tarım, taşımacılık, metal ve ticaret/büro işkollarında gerçekleşti. En fazla ölüm nedeni ise yine trafik/servis kazası, ezilme/göçük ve yüksekten düşme.

Raporda, bu ay kalp krizi/beyin kanaması kaynaklı ölümlerde ciddi oransal artış olduğuna dikkat çekildi. Bu işçiler çoğunlukla Kocaeli'den...

En çok iş cinayeti Kocaeli, İstanbul, Hatay, Aydın, Denizli, Mersin, Samsun, Antalya, İzmir ve Zonguldak'ta yaşandı.

ÖRGÜTSÜZLÜK ÖLDÜRÜYOR

Rapor, sendikalı ve sendikasız iş yerleri arasındaki ayrımı bir kez daha gözler önüne serdi. Şubat'ta hayatını kaybeden işçilerden 5'i sendikalı, 118'i ise sendikasız.

Raporda, yılın ilk iki ayı itibariyle iş cinayetlerinde ölen işçilerin oranının yaklaşık yüzde 6 olduğu belirtildi. Oysa geçen yıl bu oran yüzde 2'nin üzerindeydi.

RAKAM DEĞİLLER

İSİG, Şubat ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 123 işçiyi anarken, isimleri de açıkladı:

Mehmet Yatğın, Ayşe Saylan, Leyla Saylan, Nimet Saylan, Abdullah Sertkaya, Kemal Özdamar, Khaled Mustafa, Rıza Katrancı, Zeynel Çelik, Ali Rıza Çelik, Eyüp Sapmaz, Hüseyin Anşen, Osman Anşen, Emin İdem, Selvi Balakan, Mürüvet Özgen, Mustafa Ali Kelebek, Mehmet Türkmenoğlu, Abdurrahman Aydın, Durmuş Akalın, Osman Sarı, Hüseyin Candan, İdris Demirci, Sabri Ören, Hakan Keskin, Battal Gül, Hayrettin Akdemiroğlu, Hasan Okumuş, Abdulaziz Kokur, Murat Durmaz, Oktay Karaoğlu, Ali Hurşut, Mukadder Satılmış, Selçuk Kubur, Özlem Gültekin, Zekeriya Özel, Ayfer Altuner, Melek Korkut, Fırat Güneş, Ufuk Selvi, Orhan Akın, Mustafa Özkulluk, Kazım Fındık, Nihat Ural, Metin Kuloğlu, Elif Özdemir, Yalçın Öztaş, R.A., Ferda Kaçan, Kemal Alıç, Hasan Songur, İsmet Küçükzoroğlu, Okan Güler, A.E., Coşkun Eker, Farıs İbrahim Mohammed Hussein, Mustafa Kalkanlı, Bayram Öztürk, Sinan Sağlam, Mehir Murşag, Mithat Çavuş, İsmet Erdem, Göksel Özçelik, Fatih Arslan, Orhan İmdat, Yüksel Kaynadır, Mehmet Baran, Bestami Çiftçi, Yakup Kara, Gökhan Türkben, Cebrail Ardıç, Yusuf Korkmaz, Ali Çalışkan, Mehmet Şirin Kıskın, Hakan Çaka, Gökhan Küççük, Fikret Gayır, Kadri Baykara, Öcal Demir, Mehmet Döner, Sezer Şimşek, Mustafa Küçükpala, Nurettin Oruç, Reşat Özdemir, Muhlis Polat, Zakir Çelebi, Şener Akdağ, İsmet Poslu, Mahmut Pakyürek, Aydın Yılmaz, Mustafa Gölet, Hüseyin Yılmaz, Bilal Özer, Dur Hasan Güngör, Yusuf Sadık, Sedat Aydın, Ekrem Çetinkaya, İsmet Özgür, Mehmet D., Ünal Atalayın, Üstünel Köknel, Şeref Urcan, Ahmet Orhan, Kazım Sucu, Mehmet Çevik, Mahmut Ekrem Kantarlı, Büşra Boyacı, Feray Günay, Halit Dağdeviren, Bahattin K., Suat Yılmaz, İsmail Şevik, Hamdi Çevik, Adil Tüz, Recai Kaya, Ali Ergün, İbrahim Özcan, Mucettin Paşa Küçük, Ali Aykutlu, Halil Taşdemir, Ahmet Ö., Mehmet T. ve ismini öğrenemediğimiz bir işçi...