ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İhraç edilen KESK'lilerin direnişi 55. haftasında

OHAL kararnamesi ile İstanbul'da ihraç edilen KESK üyelerinin Bakırköy ve Kadıköy'de işlerine geri dönebilmek için sürdürdükleri direniş 55. haftasında devam ediyor.

Etkin Haber Ajansı / 05 Mart 2018 Pazartesi, 17:23

İSTANBUL - OHAL kararnamesi ile İstanbul'da ihraç edilen KESK üyelerinin Bakırköy ve Kadıköy'de işlerine geri dönebilmek için sürdürdükleri direniş 55. haftasında devam ediyor.

KADIKÖY

Altıyol'da biraraya gelen KESK üyeleri "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartını açtı, "İşimizi geri alacağız", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganlarını attı. Eylemde basın açıklamasını okuyan Hüseyin Demir, OHAL'i fırsata çeviren gerici iktidarın kendileri gibi on binlerce kamu emekçisini gece yarılarında çıkarttığı KHK'larla ihraç ettiğini söyledi.

KESK üyelerinin her dönem parasız, bilimsel, laik, anadilde eğitimi savunduklarını; parasız, nitelikli ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti için mücadele ettiklerini; kamusal bütün hizmetlerin rant odaklı değil insan odaklı olması için çaba harcadıklarını ifade eden Demir, işte bütün bu sebeplerin yanı sıra gerici iktidara biat etmedikleri; demokrasi, özgürlük, barış vb. değerleri savundukları için kendilerinin de ihraç edildiğini belirtti.

Ancak bu saldırı karşısında sinmek, köşeye çekilmek yerine direnişi seçtiklerini ve bir yıldır işlerine geri dönebilmek için Kadıköy, Bakırköy ve Kartal'da direndiklerini hatırlatan Demir, diğer illerde de KESK'li emekçilerin direndiğini söyleyerek işlerine geri dönene kadar direnişlerinin davam edeceklerini vurguladı.

BAKIRKÖY

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda ihraç edilen KESK üyeleri "İşimizi geri alacağız", "Emekçiyiz haklıyız kazanacağız" sloganlarıyla eylemlerine başladı. Direnişçilerden Özge Astan okuduğu basın açıklamasında, bir yılı aşkındır işleri için, AKP'nin yaratmak istediği OHAL düzenine karşı direndikleri ifade etti. "AKP'nin doğa talanına, kadına şiddete, laikliğe, adalete ve iş güvencesine karşı yaptığı hukuksuzluklara dur dediğimiz için işimizden atıldık" diyen Astan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemlerinde kadınlara polisin saldırısına tepki gösterdi. Astan, "AKP polisinin yaptığı bu saldırı aslında AKP'nin kadına şiddete, cinsel istismara, kadının sömürülmesine, tacize, tecavüze bakışının gerçek yansımasıdır. AKP kadınların özgürleşmesini istemiyor. Bu ülkede kadının söz hakkı olmasını, kendini var edebilmesini istemiyor. Bizler bu ülkede çocukların istismarına, kadına karşı şiddete dur demek için de alanlardayız" diye belirtti.