ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BİSAM: Şubat ayında halk daha yoksullaştı

BİSAM, Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Mart 2018 Dönem Raporu'nu açıkladı. Rapora göre; Şubat ayında yoksul halk daha yoksullaşırken yevmiyelilerde gizli yoksullaşma yüzde 13 oldu.

Etkin Haber Ajansı / 05 Mart 2018 Pazartesi, 15:03

İSTANBUL - Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Mart 2018 Dönem Raporu'nu açıkladı.

Rapora göre; TÜİK tarafından aylık yüzde 0,73 olarak açıklanan enflasyondaki artış en yoksul yüzde 20'lik dilim için yüzde 0,9, emekliler için yüzde 0,91 olarak gerçekleştiği belirtildi. Ocak ve Şubat ayları için enflasyonun yüzde 1,76 olurken, emekli bu iki ay için enflasyonu yüzde 2,24 olarak hissettiği kaydedilen raporda, en yoksul yüzde 20'lik kesim için aylık enflasyon yüzde 0,9 olurken, en zengin yüzde 20'lik dilim için aylık enflasyon yüzde 0,7 olarak gerçekleştiğinin altını çizdi.

Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) yıllık artış yüzde 10,26 olurken, düzenli ücretli çalışanlarda yüzde 10,72 olduğu ifade edilen raporda, "Yıllık fiyat artışları bu dönem için üst gelir gruplarında daha fazla hissedildi. Yıllık enflasyon mesleğe göre ise profesyonel meslek grupları için yüzde 11,34 olarak gerçekleşti" denildi.

AKP İKTİDARLARI DÖNEMİNDE ENFLASYON YÜZDE 246 ARTTI

15 yıllık AKP iktidarı döneminde enflasyonun yüzde 246 oranında arttığına dikkat çeken BİSAM, "Düzenli ücretli çalışanlar fiyat artışlarını yüzde 274 olarak hissetti. Buna göre son 15 yılda, enflasyon oranında, yani 'enflasyona ezdirmeyen' bir ücret artışıyla yetinen bir ücretli, alım gücünü yüzde 8,3 kaybetti. Bu kayıp istatistiklere yansımadı. Kayıtlara yansımayan gizli yoksullaşma en çok yevmiyeli/gündelik çalışanları etkiledi. Enflasyon hesaplamasından kaynaklı olarak gizli yoksullaşma oranı yevmiyeli/gündelik çalışanlarda yüzde 13 oldu" diye kaydetti.

GİZLİ YOKSULLAŞMA ARTTI

Enflasyon hesaplamasından toplumun tüm kesimleri olumsuz olarak etkilenirken, gizli yoksullaşma en yoksul yüzde 20'lik kesim için yüzde 11,4, en zengin yüzde 20'lik kesim için ise yüzde 6,8 olarak gerçekleştiğinin altı çizilen raporda, fiyat artışlarının toplumun her kesimi için yapılan harcamanın içeriğine bağlı olarak farklı yansıdığı belirtildi. BİSAM, "Örneğin gıda fiyatlarındaki artış dar gelirliyi daha fazla etkilerken, araba fiyatlarındaki artış üst gelir gruplarını daha fazla etkiliyor. Buna karşın tüm gelir grupları için tek bir Tüketici Fiyat Endeksi açıklanıyor. Bunun bir sonucu olarak yaşadığımız enflasyon resmi enflasyon ile uyumsuzluk gösteriyor" dedi.