ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Fındıklı'da SİT alanı incelemesi protesto edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün "Potansiyel Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi" kapsamında Fındıklı'da yapılan incelemeyi köylüler protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 03 Mart 2018 Cumartesi, 19:25

RİZE - Fındıklı halkı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile AKS Planlama ve Mühendislik Ltd. Şti.'nin SİT alanı için ilçeye gelmesine tepki gösterdi. Köylüler, halkın ve muhtarın incelemeden bilgisinin olmadığını açıkladı.

Sendika.org'ta yer alan habere göre, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile AKS Planlama ve Mühendislik Ltd. Şti. arasında 19 Ocak tarihinde sözleşmesi imzalanan "Potansiyel Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi" kapsamında 17 Şubat-3 Mart tarihleri arasında arazi çalışması gerçekleştirileceği Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bildirildi.

Şirket ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri inceleme yapmak için Fındıklı'nın Yaylacılar köyüne 3 araçla geldi. Bilgi almak isteyen köylüler, halkın ve muhtarın bu incelemeden bilgisi olmadığını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine ileterek gelenleri protesto etti. Bunun üzerine incelemeye gelenler köyden ayrıldı.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyeleri ve Fındıklı halkı, araçları bu kez ilçe merkezi Tahiroğlu Köprüsü mevkiinde durdurarak bilgi aldı.

'HALKI YOK SAYIYORLAR'

Burada açıklama yapan Fındıklı Derlerini Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar, Arılı Vadisi'ni SİT alanından çıkarmak için geldiklerini ifade ederek "Arılı Vadisi'ne incelemeye gelenler hukuku ve buradaki halkı yok saymaktadır. Şirketler Arılı Vadisi'ndeki sit kararını bozmak için mahkemeye başvurdu. Bunun üzerine mahkeme ve bilirkişi heyetleri 18 Temmuz 2017'de keşif yaptı. Bilirkişi heyeti, Arılı Vadisi'nin 1. ve 3. derecede doğal sit alanı özelliği taşıdığı görüşünü bildirdi. Mahkemede davayı reddetti. Karar sonucunda Arılı Vadisi Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun, 18.02.2010 tarihinde almış olduğu '1. ve 3. derece doğal sit alanı' kararının geçerliliği devam ediyor" dedi.

'SATILIK SUYUMUZ YOK'

Satılacak bir karış toprak ve sularının olmadığını belirten Acar, şunları aktardı:

"Şirket yetkililerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri eşlik ederek Fındıklı'ya 3 araba ile geliyorlar. Çevre müdürlüğü şirket yetkililerine verdiği ilgi ve değeri halka vermiyor. Dereleri halkın elinden alıp şirketlere talan ettiren Çevre Bakanlığı olur mu? Burası bizim yaşam alanımızdır. Bugün Mehmetçik yurt içinde yurt dışında vatan için can verirken, buradaki toprakların şirketlere talan edilmesi de anlamsızdır."

FINDIKLI HALKININ ONAYLAMADIĞI HİÇBİR PROJE UYGULANAMAZ

Fındıklı Derlerini Koruma Platformu sözcülerinden Avni Ertaş ise, Arılı Vadisi'ndeki sit alanının yeniden gözden geçirilerek gerekiyorsa kaldırılmasına dair bir çalışma olduğunu kaydederek, "Daha 2-3 ay önce bilirkişi heyeti ve mahkeme kararıyla yeniden 1. derece sit alanı kabul edilen Arılı Vadisi için bir heyet oluşturulmuş. Bu heyet yediden denetleme izleme yapacakmış. Arılı Vadisi'ni yeniden değerlendirmeye tabi tutulacakmış. Arılı Vadisi'nin sit alanı olup olmayacağına burada HES yapılıp yapılmayacağına Arılı Vadisi'nde yaşayanlar ve Fındıklı halkı karar verecek. Ankara'dan Rize'den gelen heyet kim olursa olsun Fındıklı halkının onaylamadığı hiçbir proje burada uygulama imkanı bulamayacaktır. Geldikleri gibi gidecekler" dedi.