ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Emekçilerin ihtiyacı savaş değil barış'

KESK İzmir Şubeler Platformu, OHAL ve KHK'lere ilişkin yaptığı açıklamada, emekçinin ihtiyacının savaş değil barış olduğunu vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Mart 2018 Cumartesi, 14:59

İZMİR - KESK İzmir Şubeler Platformu, OHAL ve KHK'lere ilişkin Konak ilçesinde bulunan Başbakanlık binası önünde basın açıklaması yaptı.

Demokratik kitle örgütlerinin de katıldığı eylemde, "İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza teslim olmayacağız" pankartı açılırken, "OHAL kaldırılsın, KHK'ler geri çekilsin" ve "OHAL değil demokrasi" dövizleri taşındı. "KHK'ler gidecek biz kalacağız" ve "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları atan kamu emekçileri, oturma eylemi yaptı.

Ardından basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı ve Platform Dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç, tek adam rejimine ve baskılara boyun eğmeyenler olarak, alanlarda olduklarını söyledi. Kılıç, her türlü hukuksuzluğa karşı barış arayışından ve yaratılan zulme direnmekten vazgeçmeyecekleri belirtti. Kılıç, "Sosyal bir devletin en temel özelliği, emeğiyle geçinenlerin iş güvencesidir. Nüfusun dörtte üçünün ücret gelirleriyle geçindiği bir ülkede iş güvencesi OHAL döneminde tümüyle ortadan kaldırılmıştır" diye konuştu.

'50 KİŞİ İNTİHAR ETTİ'

Hiçbir somut delil olmadan 130 bin kamu emekçisinin işlerinden edildiğini hatırlatan Kılıç, adil yargılama süreçlerinin de işletilmediğini vurguladı. Bu süreçte 50'nin üzerinde emekçinin intihar ettiğinin altını çizen Kılıç, devletin iş güvencesinin teminatı olmasının aksine iş güvencesine karşı en büyük tehdit olduğunu belirtti.

İktidarın OHAL'i fırsata çevirme gayretini şeker fabrikalarını satışa sunmasıyla tekrar gösterdiğini ifade eden Kılıç, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin 14 fabrikasının özelleştirilmek istendiğini söyledi. İktidarın güvenlikçi politikalar sonucu borç batağında olduğuna dikkat çeken Kılıç, bütçe açığını kapatma telaşıyla elde kalan son kurumları da sermayeye peşkeş çekme hazırlığının tamamlanmış olduğunu aktardı. KESK olarak, şeker fabrikalarının satışına sessiz kalmayacaklarını aktaran Kılıç, yapılmak istenen yağma ve talana karşı kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini belirtti.

'EMEKÇİLERİN İHTİYACI BARIŞ'

İktidarın, şimdiye kadar izlediği politikalarla Ortadoğu halklarının ihtiyacı olan barışı sağlamak gibi bir derdi olmadığının vurgulayan Kılıç, "İktidar, Türkiye'de ve Ortadoğu'da kan ve gözyaşıyla yoğurduğu ırkçı, ayrımcı, tekçi, cinsiyetçi ve mezhepçi siyasetini sürdürmüştür. Bugün ise ülkemizi emperyalistler arasındaki egemenlik savaşının içine sürükleyen operasyonla daha büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bırakmıştır. Türkiye halklarının, emekçilerinin ihtiyacı savaş değil, barıştadır. Bir arada kardeşçe yaşamdadır" şeklinde konuştu.

Demokrasi ve barış için ilk şartın OHAL'in kaldırılması ve KHK'lerin iptal ettirilmesi olduğunu belirten Kılıç, KESK olarak geleceklerini ipotek altına almaya çalışan, hak, hukuk tanımayan adaletsiz düzene karşı olduklarını yineledi. OHAL rejimine karşı toplumun tüm kesimlerine ortak mücadele çağrısı yapan Kılıç, siyasi partilerle, demokratik kitle örgütleriyle, akademisyenlerle, gazetecilerle, sanatçılarla ve toplumun tüm renkleriyle bir araya geldiklerinde "Hayır" politikasını kazanarak neler yapabildiklerine tanıklık ettiklerini hatırlattı. Kılıç, şunları söyledi: "OHAL rejimine son vererek demokrasiyi kazanacak olan biziz. Laik, demokratik ve sosyal bir cumhuriyeti kendi kollarımızla, aklımızla, yüreğimizle inşa edecek olan bizi. Bu bilinçle OHAL değil, demokrasi, adalet ve barış istiyoruz. Emekçiler yüzyıllardır süren mücadeleler ile kazandığı haklarını ve özgürlüklerini OHAL'e, AKP'nin tek adam rejimine terk etmeyecektir. Demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük ve laiklik için mücadeleyi büyüteceğiz."