ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'İş cinayetlerini ve işçi katliamlarını durduralım'

TMMOB ve İSİG Meclisi Kocaeli şubeleri, AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana 20 bin 447 kişinin iş cinayetlerinde yaşamanı yitirdiğine dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 03 Mart 2018 Cumartesi, 18:32

KOCAELİ - Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla İnsan Hakları Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Eylemde "İş cinayetlerini ve işçi katliamlarını durduralım" ve "Kocaeli'de en az 71 kişi yaşamını yitirdi" yazılı pankartlar açıldı.

İSİG Kocaeli Şubesi üyelerinden Gizem Güzel, 2013 yılında sendikalar, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri tarafında 3 Mart gününün İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü olarak ilan ettiğini hatırlatarak, "Bu kadar can kaybının yaşandığı ülkemizde 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası da gidişatı değiştiremedi. Yasanı çıkması her ne kadar iş yerlerine bazı yeni yükümlülükler getirse de sonuç değişmemiştir" dedi.

'15 YILDA 20 bin 477 İŞ CİNAYETİ'AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana en az 20 bin 447 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Güzel, "Ölen işçilerin yüzde 98'i sendikasızdı. Hangi savaşta bu kadar arkadaşımızı kaybediyoruz. Tehlikeli işlerde çalışanlar ailesi ile vedalaşmadan evden çıkmıyor. Kaza, kader, fıtrat, bizler bu anlayışa hayır diyoruz. Bu cinayetlerin nedeni neoliberal düzenin ucuz ve güvencesiz istihdam politikaları ve sermaye birikim stratejisidir" diyerek iş cinayetlerinin durdurmak için işçilerin örgütlenmesi gerektiği çağrısında bulundu.