ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ermenistan normalleşme protokolünü iptal etti

Ermenistan, 2009'da Türkiye ile imzalanan normalleşme protokollerini iptal etti. Protokol, Türkiye'nin öne sürdüğü önkoşullar nedeniyle iki ülkenin parlamentolarında onaylanmamıştı.

Etkin Haber Ajansı / 01 Mart 2018 Perşembe, 18:50

HABER MERKEZİ- Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, 2009'da Türkiye ile imzalanan normalleşme protokollerini iptal ettiğini açıkladı.

Sarkisyan, Eylül 2017'de New York'taki Birleşmiş Milletler toplantılarında Ermenistan'ın 2018 ilkbaharında protokolleri iptal edeceğini açıklamıştı.

Ermeni Haber sitesinin haberine göre, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, "Bu belgeler sonsuza kadar rehin kalamaz, bu nedenle Cumhurbaşkanı Sarkisyan BM'de Ermenistan'ın protokolleri iptal edeceğini açıkladı, 2018 baharını bunlar olmadan karşılayacağız" dedi.

Türkiye ile Ermenistan'ın ilişkilerinin normalleştirilmesini öngören protokoller, 10 Ekim 2009'da Zürih'te imzalanmıştı. Daha sonra iki ülke parlamentoları tarafından onaylanması gereken protokoller, Türkiye tarafından öne sürülen önkoşullar nedeniyle onaylanmadı.

Anlaşma dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın desteğiyle imzalanmıştı. O dönemde karşı karşıya gelen Türkiye ve Ermenistan ulusal takımlarının futbol maçına resmi protokol dahil olmuş ve o dönemki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki maçı izlemeye ve temaslarda bulunmaya gitmişti.