ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK Genel Meclis sonuç bildirgesi açıklandı

HDK Genel Meclisi toplantısının sonuç bildirgesinde faşizme karşı birleşik mücadele hattının oluşturulması için üzerlerine düşüne sorumluluğu yerine getirecekleri belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Şubat 2018 Salı, 13:00

İSTANBUL- Halkların Demokratik Kongresi (HDK), hafta sonu yaptığı 8. dönem 2. Genel Meclis toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.

Sonuç bildirgesinde, "Genel Meclisimiz, geçtiğimiz günlerde tutsak edilen Eş Sözcümüz Onur Hamzaoğlu'nu selamlar. Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Eş sözcümüz Onur Hamzaoğlu ve ESP Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi şahsında başta bileşen kurumlarımızın yönetici ve üyeleri olmak üzere özgürlük ve demokrasi mücadelesindeki tüm tutsakların derhal bırakılması gerektiğini belirtir" denildi.

Hamzaoğlu'nun tutsak edilmesinin, toplumsal muhalefeti bastırmaya ve işlevsiz kılmaya yönelik girişimlerinin bir sonucu olduğu ifade edilen sonuç bildirgesinde, Onur Hamzaoğlu'nun serbest bırakılması için aktif çalışma yürütüleceği bildirildi.

TEK TİP ELBİSE KABUL EDİLEMEZ

Sonuç bildirgesinde, hapishanelerde baskı ve hak ihlallerinin arttığına dikkat çekilirken, tek tip elbise dayatmasının kabul edilemeyeceği kaydedildi. HDK, tep tip elbiseye karşı mücadeleyi diğer demokratik kurumlarla birlikte yükselteceğini duyurdu.

Sonuç bildirgesinde, faşizme karşı mücadele konusunda şunlar belirtildi: "Genel Meclisimiz, Saray'ın tüm topluma egemen olan baskısının kırılması, faşizmin kurumsallaşması karşısında ortak mücadelenin gerekliliğinin altını bir kez daha çizer ve birleşik bir mücadelenin gerekliliğinin aciliyetine dikkat çeker. HDK, faşizme karşı birleşik bir mücadele hattının oluşturulması için üzerine düşüne sorumluluğu yerine getirme çabası içinde olacaktır."

Afrin'e yönelik harekatın derhal sona erdirilmesi çağrısı yapan HDK Genel Meclisi, "Her ne kadar barış talebi gözaltı ve tutuklamalarla bastırılmak istense de, Kongremiz bu talebi yinelemekten, bunun mücadelesini sürdürmekten geri durmayacaktır. Afrin savaşı, güncel sonuçları yanında milliyetçiliği geliştirmesi, yükseltmesi bakımdan da orta ve uzun dönem için bir başka tehlike yaratma potansiyeli taşımaktadır. Bölgesel her gelişmenin Türkiye için de sonuçlar yarattığının bilincindeyiz" dedi.

HALKEVLERİNİN YANINDAYIZ

Barış talebini yükselten TTB Merkez Konsey üyeleri ile Halkevleri Eş Başkanı ve üyelerinin gözaltına alınmasını kınayan HDK Genel Meclisi, Halkevlerinin yanında olduklarını duyurdu.

FAŞİZME İNAT YAŞASIN KADIN VE HAYAT

Sonuç bildirgesinde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne dair ise şunlar belirtildi: "Genel Meclis'imiz direnişin ve özgürlüğün rengi kadındır şiarıyla başladı. Kadınlar 8 Mart'ı 'faşizme inat yaşasın kadın ve hayat' şiarıyla karşılamaya karar verdiler. 8 Mart'tan alınacak enerji ile halkların baharı Newroz'u karşılama fikri öne çıktı."