ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Başbakan işgali savundu, yalanı sürdürdü

Başbakan Binali Yıldırım AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada, BM'nin ilan ettiği ateşkesin Doğu Guta için geçerli olduğunu, Efrîn işgal saldırısını kapsamadığını iddia etti. Katliamlarla dolu tarihi inkar ederek 'tarihimizde katliam yok', halk yoksulluğa sürüklenirken 'ekonomimiz rekor kırıyor' yalanlarıyla devam etti.

Etkin Haber Ajansı / 27 Şubat 2018 Salı, 17:41

ANKARA - Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Binali Yıldırım, ekonomi ve siyasette pembe bir tablo çizerken Efrîn'i işgal girişimiyle ilgili savaş propagandasına devam etti.

Başbakan Yıldırım yaptığı konuşmada, çocuk istismarını önleme adına yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Yıldırım, "çocuk istismarının ne milletin ne insanlığın değerleriyle örtüştüğünü" belirterek, çocuk istismarına yönelik sebeplerin ortadan kaldırılması, adli süreç boyunca mağdurların korunması, tedavisi ve çocukların, ailelerin bilinçlendirilmesi, eğitilmesi, cezaların caydırıcılığının daha da artırılması konusunda kapsamlı bir çalışmayı başlattıklarını kaydetti.

Bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler için teklifin yakında Mecliste olacağını bildiren Yıldırım, "Buna benzer olayların tekrarlanmaması ve toplumsal değerlerimizin korunması için sadece yasal düzenleme yapmak yetmez. Eğitim başta olmak üzere aile ve toplumun her kesimine bu konuda büyük görevler düşmektedir." dedi.

'TARİHİMİZDE KATLİAM YOK'

Yıldırım, Hollanda parlamentosunda alınan 1915 Ermeni soykırımı kararını "adaletsiz" bulduğu konuşmasında, "Tarih kayıtları ortadadır. Katliamlar, sömürgecilik, insanlık dışı eylemler konusunda en kötü sicil, bu iddiayı ortaya atan ülkelere aittir. Bizim ecdadımızın, tarihimizin hiçbir yerinde katliam yok, soykırım yok, sömürgecilik yok, kardeşlik var, birlik var, beraberlik var. Hiç kimse Türkiye'nin şanlı geçmişini kendi karanlık mazisiyle karıştırmasın. Bu yolla Türkiye'ye ayar vermek isteyenlerin, utanç dolu mazileri karşısında yüzleri kızarmaya mahkumdur" sözleri ile de bugün sürdürülmekte olan katliamcı politikaların üzerini örtmeye çalıştı.

ATEŞKES DOĞU GUTA İÇİN İLAN EDİLMİŞ

Birleşmiş Milletler'in 30 gün süreyle ilan ettiği ateşkesin Doğu Guta için geçerli olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bunu olumlu karşılıyoruz. Hatta bu konudaki endişelerimizi hep dile getirdik. Bu ihlallere son verilmesi çağrısında bulunduk. Ancak karar alınmış olmasına rağmen daha kararın mürekkebi kurumadan rejim, Doğu Guta'ya saldırıya tekrar başladı. Yine kimyasal silah kullanıldığı yönünde çok ciddi iddialar var. Doğu Guta'da yaşanan vahşetin, daha da derinleşmesinden endişe duyuyoruz" diyerek cihatçı çetelere arka çıktı.

Yıldırım, "Efrîn'de yürüttüğümüz Zeytin Dalı Harekatı'nı Doğu Guta ile karıştıranlar var. BM Konsey kararının Doğu Guta ile ilgili olduğu aşikardır. Çünkü Türkiye sivillere değil, eli kanlı terör örgütlerine karşı ve orada yaşayan sivilleri kurtarmak için bir temizlik harekatı yapıyor. Bu iki şeyi birbirinden ayırmak, karıştırmamak lazım. Kararın odak noktası, terör örgütlerine karşı yürütülen harekatlar değil, Doğu Guta'daki sivil katliamın önlenmesidir. Şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da Suriye halkının çektiği acıları dindirmek için katkı vermeye devam edeceğiz. İdlip'te bugüne kadar 6 gözlem noktası tesis ettik. Bu noktaların amacı gerginliği azaltmak, orada ateşkesi kalıcı hale getirmek. Bu bağlamda BM başta olmak üzere uluslararası toplumun çabalarına önem veriyoruz" dedi. Yıldırım, Efrîn'de sivilleri katleden, Ortadoğu halklarını tehdit eden kendileri değilmiş gibi konuştu.

BÜYÜME YALANINA DEVAM

Yıldırım, ekonomide, ihracatta, yatırımda, istihdamda büyük bir seferberlik ilan edildiğini dile getirerek, "Bu sayede 2017, büyümede AK Parti iktidarının rekor yılı olarak tarihe geçti. Üçüncü çeyrekte yüzde 11'in üzerinde büyüme sağladık" değerlendirmesinde bulundu.

İhracatta da rekordan rekora koşulduğunu belirten Yıldırım, 5 yıl aradan sonra ilk defa 15 ay kesintisiz çift haneli büyümenin gerçekleştiğini iddia etti. Yıldırım,"Geçen yıl ihracatın dörtte birine yakın finansmanını sağlayarak, Güney Kore'den sonra ikinci sıraya yükseldik. Bu yılki hedefimiz yüzde 30 destekle ihracatta birinci ülke konumuna gelmektir. 2018, 2017'de olduğu gibi yatırım, ihracat, istihdam yılı olarak devam edecek. 2017 yılında istihdam seferberliği kapsamında 1,5 milyon ilave istihdam sağlanmıştır. Bu başarıyı bir türlü kabullenemeyenler, istihdam artışını stajyerlere, kursiyerlere bağlamayı da ihmal etmediler. Bu istihdam artışının hiçbir yerinde stajyerler ve kursiyerler yoktur. Tamamen sosyal güvenlik kurumunun kayıtlı rakamlarıdır. Eğer onları da okumadıysanız, onları da gönderelim. Bu yıl yine istihdamda yeni bir atılımı gerçekleştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bir çağrı yaptı, o çağrı nedir? İstihdamda özel sektörün katılımını daha fazla artırması. İstihdam teşviklerimizi cazip hale getiriyoruz. İnanıyorum ki sanayicimiz, tüccarımız bu teklifleri en iyi şekilde değerlendirecektir." diyerek Ekonomide yaşanan kara tabloyu pembe tablo gibi göstermeye çalıştı.