ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Babacanlar Kargo'da işçilere saldırı

Sendikaya üye oldukları için işten atılan ve 178 gündür direnişte olan Babacanlar Kargo işçileri, patron ve yandaşlarının saldırısına uğradı. Bir işçi hastaneye kaldırıldı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Şubat 2018 Salı, 19:29

ANTEP- Antep'te kurulu bulunan Babacanlar Kargo işçileri, patron ve yandaşlarının saldırısına uğradı.

Babacanlar Kargo işçileri, güvencesiz, düşük ücretle ve günde 13-14 saati bulan ağır çalışma koşulları nedeniyle TÜMTİS'e üye olmuştu. İşçiler, patronun istifa baskısına direnirken, TÜMTİS üyelerinden 9'u 26 Ağustos 2017 tarihinde işten atılmıştı. Bunun üzerine şirketin merkezi önünde direnişe başlayan işçilerin eylemi 178 gündür sürüyor.

Daha önce direnişi kırmak için pek çok kez saldırı gerçekleştiren Babacanlar Kargo patronu, bu sabah yine direnişçi işçilere saldırdı. Sabah saatlerinde direniş alanına gelmek üzere olan işçiler, Babacanlar patronu ve yandaşlarının saldırısına uğradı. Adem Kaplan adlı işçi darp edildi. Hastaneye kaldırılan Kaplan, 5 gün iş göremez raporu aldı.

Yaptığı yazılı açıklamada saldırıyı kınayan TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu, işçilerin anayasal hakkını çiğneyen patronun hukuk tanımaz tutumuna devam ettiğini, sendika düşmanlığını sürdürdüğünü kaydetti.

Açıklamada, "İşi ve ekmeği için direnişini sürdüren üyelerimize yönelik yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Babacanlar Kargo işverenini hukuk dışı davranışlarına son vermeye, suç işlemekten vazgeçmeye çağırıyoruz. Babacanlar Kargo işvereninin işçilere yönelik bu eylemi sendikal hak ve özgürlüklere yapılmış açık bir saldırıdır. Başta konfederasyonumuz olmak üzere tüm sendikaları, emek ve meslek örgütlerini Babacanlar Kargo işçilerinin mücadelesine destek vermeye, sendikal hak ve özgürlüklere yöneltilmiş bu saldırı karşısında tutum almaya ve dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.