ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kerestecioğlu: 16 Nisan hukuksuzlukları yasal zırha büründü

HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu, AKP-MHP faşist ittifak yasa teklifini, "Oyların hesaplanmasının AKP-MHP ittifakının hanesine yazılacak şekilde tasarlanmıştır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 22 Şubat 2018 Perşembe, 16:42

ANKARA- HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, AKP-MHP faşist ittifakı için hazırlanan yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis Genel Kurulunda konuşan Kerestecioğlu, seçim ittifakı olarak adlandırılan teklif ile seçim kanunlarında bazı değişiklikler yapıldığını hatırlattı. Kerestecioğlu, "Diğer hiçbir partiye danışmadan çoğunluğa güvenerek bir yasa hazırlayıp tüm Türkiye'ye bunu dayatmak artık demokrasiyi ve uzlaşı, istişare siyasetini tamamen terk ettiğinizin bir göstergesidir. Önümüze getirilen teklifle bir kez daha kanun yapım sürecinin baypas edildiğini ve parlamentonun çoğunluk oligarşisiyle bir tür noter mercii olarak işletilmek istendiğini görüyoruz" dedi.

Kerestecioğlu, şöyle devam etti: "Bu teklif öncelikle 16 Nisan referandumunda yaşanan şaibe ve hukuksuzlukları yasal zırha büründürüyor. Mühürsüz zarf ve oy pusulalarının artık geçerli hale gelecek olması bunun en büyük kanıtı. Bunun dışında, teklifte açık, eşit, denetlenebilir ve demokratik seçim ilkelerini ortadan kaldıran çok sayıda düzenleme var. Bunlardan biri, iktidarın emrinde olan ve maalesef AKP il başkanları gibi davranan valilere sandık birleştirme ve taşıma yetkisinin verilmesi. Bir diğeri ise sandık başkanlarının kamu görevlilerinden oluşturulacak olması. Bu, seçimlerin asli öznesi olan siyasi partilerin sandık kurulu belirleme haklarının ellerinden alınmasıdır. Bunun amacı açıkça sandık kurullarında çoğunluğu elde ederek aslında her türlü kararın iktidarın lehine sonuçlandırılmak istenmesidir. Oy pusulasında ittifak bölümünün geniş, belirli bir alanı kapsayacak olması, seçmen davranışını psikolojik olarak etkileyecek olması, bu bölümde oy verme ve hesaplama usulünün farklı olması yine eşitlik ilkesinin ihlalidir. Yani gerçekten bütün düzenlemeler artık oyların hesaplanmasının AKP-MHP ittifakının hanesine yazılacak şekilde tasarlanmıştır."