ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Buldan: Afrin üzerinden seçim hesapları yapılıyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Ülke elden gidiyor. Gemi su almış, batıyor, bunlar kendilerini kurtarmanın derdindeler, kendilerine özel seçim sistemi geliştirmenin derdindeler. HDP olduğu sürece onlar kaybetmeye mahkum olacaklardır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 20 Şubat 2018 Salı, 14:28

ANKARA- HDP'nin yeni Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis'te ilk grup toplantısını yaptı.

Kongrenin hemen ardından gözaltına alınan ve bugün adliyeye çıkarılarak serbest bırakılan eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, adliyeden çıkar çıkmaz grup toplantısına geldi. Salona zafer işareti yaparak giren Kemalbay, ayakta alkışlandı. Pervin Buldan, Kemalbay'ı selamlayarak "Hoş geldiniz" dedi.

Buldan, yarın Dünya Anadil Günü olduğunu hatırlattı. Anadil Günü'nü bu yıl da asimilasyon politikalarının devrede olduğu bir dönemde karşıladıklarını söyleyen Buldan, diller üzerindeki yasakları kabul etmediklerini dile getirdi. Buldan, ekledi: "Anadil onurumuzdur. Tüm baskılara rağmen Anadil Gününüzü kutluyorum."

11 Şubat'ta yaptıkları kongreye katılanlara teşekkür eden Buldan, "Kongremiz Türkiye tarihi açısından önemli bir kongreydi. Çünkü her türlü zorbalığın ve faşizmin gittikçe arttığı bir dönemde bu kadar büyük bir salonu doldurmak herkesin harcı değildir. Bunu yapacak tek güç Türkiye halklarıdır" dedi.

Halkın "tüm baskılara rağmen 10 binlerle gelmesini biliriz" dediğini aktaran Buldan, şöyle devam etti: "Kongremiz siyaset dışına atılmaya çalışılan partimizin halkımızla birlikte demokratik siyasete olan inancını bir kez daha ortaya koymuştur ve halkımız savaşa karşı barışı haykırmıştır. Demokratik çözümden yana iradesini ortay koymuştur. Halkımız, hükümet tarafından devrilen çözüm masasına geri dönülmesi mesajını vermiştir. 5 Nisan 2015 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi yerle bir etmiştir. Ve yine halkımız rehin tutulan şu anda cezaevlerinde olan milletvekillerimizin, belediye eşbaşkanlarımızın, siyasi tutukluların serbest bırakılması mesajını vermiştir. Ancak kongremizi görmek istemeyenler hemen kongrenin ertesinde gözaltı ve tutuklamalarla kongremize cevap vermeye çalışmışlarıdır."

HDP HALKLARIN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK RÜYASIDIR

Geçen hafta AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında bir sinevizyonla Serpil Kemalbay'ı hedef gösterdiğini, aynı saatlerde Kemalbay'ın İstanbul'daki evinin polislerce basıldığını ve Ankara'da gözaltına alındığını hatırlatan Buldan, HDK Eşsöcüsü Onur Hamzaoğulu ve ESP Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi'nin tutuklandığını anımsattı. Buldan, İşte bütün bunlar, HDP'nin yaptığı büyük kongreyi hazmedememenin bir göstergesidir" dedi, tutuklamaların barışı savunanlara karşı yapıldığını söyledi. Buldan, "HDP direnişin kalesidir. HDP barışın kalesidir. HDP birlikte yaşamın kalesidir. Ve HDP bu büyük insanlık yürüyüşünü her türlü zorbalığa karşı devam ettirecektir" dedi.

AFRİN ÜZERİNDEN SEÇİM HESAPLARI YAPILIYOR

Efrin'e ilişkin değerlendirmelerde bulunan Buldan, "3 saatte gireriz, temizleriz, dediler ama 32 gündür girmeye çalışıyorlar. Oysa Afrin, barışın kalesidir. Afrin'de halklar eşit, özgür, demokratik bir yönetim kurmak için çaba sarf ediyorlar" diye konuştu. Efrin'in aynı zamanda huzur ve istikrar bölgesi olduğunun altını çizen Buldan, "Afrin savaşını iktidarın kendi iktidarının düştüğü bir savaş gerekçesi olarak da değerlendiriyoruz. AKP'liler Afrin'e girmekle oylarımız arttı diyor. Afrin üzerinden seçim hesapları yapılmaya çalışılıyor. Türkiye halkları bunu çok iyi görmeli" diye konuştu.

Üzerine imza atılan roketlerin Efrin'de insanları öldürdüğünü kaydeden Buldan, Başbakan Binali Yıldırım'ın "çözüm mözüm yok kardeşim" sözlerini de değerlendirdi. Buldan, "Türkiye halklarına bir kez daha ölümü reva görmüştür" dedi.

Çözüm sürecinde ülkeye tek bir tabut gelmediğini hatırlatan Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan'ı selamladı. Buldan, "Çözüm sürecini mahkum ettiler. Çözüm sürecini mahkum ederek tecrit başlattılar. O tarihten bugüne ne ailesi ne avukatları hiçbir görüşme başlatmadı" dedi.

İdris Baluken'e verilen 18 yıl hapis cezanın da barışı mahkum etmek anlamına geldiğini söyleyen Buldan, şöyle devam etti: "Çözümle birlikte bu ülkenin Hakkari'sine de Edirne'sine de tabutlar gitmeyecektir. Hiçbir anne kendi çocuğunun tabutunu kapısında görmek istemez ve hiçbir anne kendi çocuğunu savaşta ölsün diye büyütmez. Hiçbir çocuk babasının tabutuna sarılmak istemez. İşte bunun için çözüm yolunu gösteriyoruz iktidara, bir kez daha. Çözüm sürecini bitirmemiş olsaydınız, bugün Afrin'de savaşa girmemiş olacaktınız, darbe girişimi gerçekleşmeyecekti."

Selahattin Demirtaş'ın davasını hatırlatarak, "Keşke milletvekillerimiz hakkındaki dosyaları hazırlayanlar gelip 3 gün boyunca Selahattin Demirtaş'ın duruşmada nasıl bir savunma yaptığını görseler, onu dinleselerdi. Selahattin Demirtaş Türkiye'ye bir hukuk dersi verdi, siyasi bir ders verdi. Bir ahlak dersi verdi" diyen Buldan, tüm tutuklu arkadaşlarının derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

GEMİ BATIYOR

Gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasından mutluluk duyduklarını ancak Yücel'in Almanya'da yapılan kirli pazarlıklar sonucu bırakıldığını söyleyen Buldan, şöyle devam etti: "Ülke savaş halindeyken yargı, hukuk, adalet yerlerde sürüklenirken; açlık, yoksulluk, sefalet artarken tüm bunlara neden olanlar kapalı kapılar ardında ittifak görüşmeleri yapıyorlar. İnsanların öldüğü bir ortamda 'oyları nasıl artırabiliriz', 'AKP-MHP ittifakı ile başkanlığı nasıl elde ederiz'in bu ülkeye faydası yoktur. Çünkü ülke elden gidiyor. Titanik gibi. Gemi su almış, batıyor, bunlar kendilerini kurtarmanın derdindeler, kendilerine özel seçim sistemi geliştirmenin derdindeler. Ama ne yaparlarsa yapsınlar AKP-MHP ittifakı kaybedecektir. HDP olduğu sürece onlar kaybetmeye mahkum olacaklardır."

Çocuk istismarına da değinen Buldan, Adana'daki olayı hatırlattı. Buldan, şöyle konuştu: "Bu bir vahşettir, bu bir insanlık suçudur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı 'Biz olayı araştırıyoruz' diyor. Neyin araştırmasını yapıyorsunuz? Siz o koltukta niye oturuyorsunuz? Tek bir çocuğumuzun istismara uğramadığı, tek bir kadınımızın tecavüze uğramadığı bir geleceği yaratmak bizlerin elinde. Biz bu durumu asla kabul etmiyoruz. Engellenmesi için çaba sarf edeceğimizi ilan ediyoruz.

"Hiç kimsenin umudunu kaybetmemesi gerekir. Kimse karamsarlığa düşmemelidir, aydınlık gelecek bizlerin elindedir. Özgürlük, demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelemizi yükselteceğimizin sözünü veriyoruz."

Buldan, son olarak Eş Genel Başkan seçilmesiyle Meclis Başkanvekilliği görevini bitirdiğini belirterek, bu göreve Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın seçildiğini duyurdu.