ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınların hikayeleri notalara döküldü

10 kadın sanatçı bir araya geldi ve şarkılarla kadınların acısını, sevincini, aşkını, ayrılığını, göç hikayelerini anlattı. Albüm, 8 Mart'ta dinleyicilerle buluşacak.

Etkin Haber Ajansı / 20 Şubat 2018 Salı, 13:05

HABER MERKEZİ- 10 kadın sanatçı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadınlara bir albüm hediye edecek. "On Kadın" isimli albüm 8 Mart'ta çıkacak.

Albümde İlkay Akkaya, Yasemin Göksu, Adile Yadırgı, Canan Sağar, Yelda Emek, Gurbet Üzgün Demiral, Bergüzar Erdoğan, Şebnem Sönmez, Bahar Sarıboğa ve Öznur Korkmaz, kadınların hikayelerini şarkılarla anlatıyor.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, İbrahim Kırılmaz'ın müzik yönetmenliğini yaptığı albüm, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde dinleyicilerle buluşacak.

Albümün basın bülteni şöyle:

"Şarkıların gücüne inandık ve böyle çıktık yola. Şarkılarla kadınların acısını, sevincini, aşkını, ayrılığını, göç hikayelerini anlattık. Erk egemen sistemlerde gitgide meşrulaştırılan tecavüz ve taciz olaylarını, bunun kurbanı olan kadınları anlattık. Eski çağ demeyin, bu zamanda da cinsiyet ayrımına evladıyla başlayanları anlattık gözlerimiz nemli nemli. Ayrılmak isteyen kadının aldığı yaraları bereleri, sırtına vuran bütün darbeleri iki dörtlük bir şarkıya döktük. Düşleri kırılan, umutları yok olan kadınların o gizlice içinde anneye sığınışını anlattık. İş, ev, çocuk, eş, aile gibi bir haftaya bir yığın sorumluluk sırtlayan kadının çiçekleriyle konuşmasını, hayatın zor ama kadın olunca daha da zor olduğunu anlattık. Aşk halinin erkeğe has olmadığını, kadının Leyla olup çöle düşebileceğini vurguladık, yine yüreğimiz yara yara. Töre ile çocuk gelin (pedofili) olmanın ne demek olduğunu söyledik içimiz kanayarak, biraz da millete çatarak. Çığlık attık şiirden şarkıya dönüşen içinde hüznü de barındıran bir kadının kaleminden. Her kadın biraz yalnızdır, yalnızlığını yaşama özgürlüğüne sahiptir diye seslendik kalbimize dövme misali kazılacak bir şarkıyla. İşte böyle doğmaya sancılandı 'On Kadın'. Ses olsun, umut olsun, çığlığını içinde haykıran kadınlara direnç olsun."