ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İBB, Cihangir Roma Parkı'nı işgal etti

Tarihi Roma Bahçesi'nin talan edilmesine karşı çıkan semt sakinleri BİMER'e başvuru yaparak, hukuksuzluğun derhal sona ermesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Şubat 2018 Pazartesi, 11:58

İSTANBUL- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cihangir'de yapımı devam eden sosyal tesis inşaatı sırasında parkın bir bölümünü telle çevirerek kendi bahçesi haline getirdi. Üstelik parkın geri kalanı mezbelelik durumdayken kendine ayırdıkları kısım çimlenmiş ve temizlenmiş vaziyette.

Semt sakinleri duruma tepkili. Mahalle halkının açtığı dava henüz sonuçlanmazken, BİMER'e de başvuru yapıldı. Başvuru dilekçesinde, "Beyoğlu Kentsel SİT alanı içinde kalan, İstanbul, Beyoğlu, Kılıçalipaşa Mah., 61 ada, 8 parsel sayılı taşınmazda inşası devam eden sosyal tesis binasının etrafı tel çitle çevrilmiş ve çitin içinde kalan alan çimlendirilmiştir. Ancak bu uygulama sırasında parsel sınırlarının genişletildiği, sınırların tesisin bitişiğindeki park alanına taşarak parka giriş çıkışın zorlaştırıldığı, kamunun kullanımının kısıtlandığı ve hatta bitişiğindeki Hazine'ye ait olduğu bilinen alana taştığı gözlenmiştir. Herkesin ücretsiz yararlandığı park alanı ile sosyal tesis alanı arasında orantısız bir durum yaratılmış, kamuya ait park alanı küçültülmüş ve buradan ticari gelir elde edecek tesis işletmesi lehine ayrıcalıklı bir durum yaratılmıştır. Ayrıca tesisin etrafının tel çit ile çevrilmesi uygulamasının da projesine uygun olup olmadığı bilinmemektedir" denildi.

DEPREMDE TOPLANMA ALANI NİTELİĞİNDE

Mahalle sakinlerinden Sibel Yılmazer, Tarihi Roma Bahçesi'nin hem bir seyir terası hem de düzenlenmesi ve işlevsel olarak kullanılması sağlanması gereken 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olduğunu belirtti. Parkın, depremde toplanma alanı niteliğinde olduğunu da kaydeden Yılmazer, "Kentsel SİT alanı olan bölgenin ihtiyacı olan sosyal tesis değil, açık ve yeşil alanlardır" dedi.

Yılmazer, şöyle devam etti: "Parklar, yeşil alanlar hepimizindir, parklardaki kullanım alanlarımız işgal edilemez. Semtimize, İstanbul'umuza, ülkemize ve yeşil alanlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Konuya ilişkin açıklama yapan Beyoğlu Kent Savunması da bu uygulamadan derhal vazgeçilmesini istedi.