ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yaşam savunucuları: Mücadeleye devam etmeliyiz

Maçka Parkı'ndaki ağaçların sökülmesi bir dizi etkinlikle protesto etti. Yaşam savunucuları, İBB'ye seslendi ve projeden derhal vazgeçilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Şubat 2018 Pazar, 16:15

İSTANBUL - Doğa ve yaşam hakkı savunucuları Maçka Parkı'nda ağaçların sökülmesini protesto etti. Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen forumda, doğanın talanına karşı nasıl mücadele edileceği tartışıldı.

Yaşam savunucuları parkın eski ve yeni halini gösteren "Öncesi ve sonrası" yazılı bir pankart açtı. Park içinde alkış ve ıslıklarla kısa bir yürüyüş yapan yaşam savunucuları, "Beton değil park istiyoruz", "İstanbul ölüyor ihanet sürüyor", "İBB elini Maçka'dan çek" sloganlarını attı. Yürüyüş Orta Havuz'da sona erdi. Burada konuşan Çağdaş Öztürk, İBB’nin hazırladığı tanıtım broşürleri ve görsellere halka yalan söylediğini belirterek, "Parkın projeden etkilenmeyeceğini söylüyorlar, bu yalandır. Ancak, biliyoruz ki İBB bölgeyi üst geçitlerle, tünellerle, katlı geçişlerle nasıl bir beton yığınına çevireceğini gerçek dışı görsellerle saklamaya çalışıyor. Halka yalan söyleyen İBB ağacın bulunduğu alanlara boş alan muamelesi yaparak, gerçeği yok sayıyor. Bu tünel projesini parkın hangi noktasına yapılırsa yapılsın parktaki doğal yaşamı etkileyecek. Bu durumdan binlerce canlı etkilenecek" dedi.

Daha sonra söz alan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Deniz Özgür, bu alandaki ağaçları koruyamadıklarını, 3-5 ağaç kaldığını belirterek, "Bu bize herşeyin bittiği anlamına gelmesin buradan bunu çıkarmayalım. Bu alanı korursak bu ağaçları tekrar bu alana dikebiliriz. Tünel açıldıktan sonra bunu gerçekleştiremeyiz. O nedenle mücadeleye devam etmeliyiz" diye konuştu.

YAPICI: BİLİMSEL OLARAK PROJEYİ AÇIKLAMALILAR

Özgür'ün ardından konuşan yüksek mimar ve kent savunucusu Mücella Yapıcı, projeden derhal vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, "Bu tünel sadece burayı tehlikeye atmıyor. Ihlamur Vadisi’ni, Levazım Ortaköy Vadisi yani bu tünel sadece tehlikeli bir tünel. Mesele sadece Maçka Parkı’nın korunması değil. Bu tünel projesinden derhal vazgeçilmeli. Dünyanın hiç bir yerinde 7,5 buçuk kilometre karayolu tüneli olmaz. Biz İstanbul'un ve çevrenin nefes alma hakkını koruyoruz. Hiç bir uzmanın hiçbir profesörün onaylayacağı bir proje değil. Akıl dışı bir proje. 3 havalimanı ve 3. köprüye müşteri götürecek bir proje. Bunun girişini düşünmeyin bunun bir de çıkışı var. Dönüşte ne olacak. Artık kamuoyuna bu tünelin nerelerden geçtiğini, hangi doğa alanlarını tahrip ettiğini, hangi mahalleleri egzoza boğacağını anlatmalılar. Biz sadece burayı ve girişini biliyoruz, bunun dönüşü de çok ciddi tahribata neden olacak. Buradan egzoz alınırken burası park mı olacak? Bilimsel olarak projeyi açıklamalılar" dedi.

Bombalara Karşı Sofralar grubunun katılımcılara yemek dağıtmasının ardından yaşam savunucuları, "Direne direne kazanacağız", "İBB elini Maçka Parkı’ndan geç", "İstanbul ölüyor ihanet sürüyor" sloganları ile parkın ortasına kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından etkinliklerine Maçka Swing'in dansı ile devam edildi.