ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tunç'tan sanatçılara çağrı: Savaşa karşı daha gür ses çıkarmalıyız

Sanatçı Ferhat Tunç, AKP/Saray rejiminin Efrin'e yönelik işgalini destekleyen yandaş sanatçılara seslenerek, bu tutumdan derhal vazgeçme çağrısı yaptı. Tunç, "Gerçek sanatçılar, insanlar ölürken kaybedecek bir şeyleri olmadığını bilirler" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2018 Cumartesi, 10:01

İSTANBUL - AKP/Saray rejiminin Efrin'e yönelik işgal saldırısı sürüyor. Saldırıda çok sayıda sivil katledilirken, iktidar yanlısı sanatçıların savaşı desteklemesine tepki gösteren sanatçı Ferhat Tunç, sanatçının savaşı değil barışı istemesi gerektiğini kaydetti.

Aralarında Yavuz Bingöl, Erhan Güleryüz, Tamer Karadağlı, Erhan Yazıcıoğlu, Mustafa Ceceli, Volkan Severcan, Sefa Zengin, Zuhal Yalçın, Deniz Oral, Emre Kızılırmak gibi Saray'a yakınlığıyla bilinen isimlerin yer aldığı bir grup bir kaç gün önce Hatay sınırına gitmişti. Sanatçılar, Reyhanlı'da basın açıklaması yaparak savaşı desteklediklerini belirtmişti.

Sanatçıların sivillerin öldüğü bir savaşı desteklememesi gerektiğinin altını çizen Ferhat Tunç, ETHA'ya konuştu. Tunç, Efrîn, iç savaş süresince en güvenli, huzurlu kentlerden. Farklı halkların birbirine temas ederek, barış içinde yaşadığı bu kente savaş açılmasına sessiz kalmamız beklenemez. Hükümetin içeride yaşadığı sorunları aşamadıkça savaşa sarıldığını aklı başında herkes görmeli" dedi.

Buna rağmen, kendisini sanatçı olarak tanımlayan kimselerin "savaş sahnesi"ne çıkmasından onlar adına utandıklarını dile getiren Tunç, "Sanat, özü itibarıyla toplumların kendisini ifade etmesinin de bir aracı. Özüne uygun olan ise hükûmetleri eleştiren, onlara yol gösteren eserler yapması ve sözünü sakınmamasıdır. Barışın olmadığı toplumlarda sanatın kendisi de değer görmüyor ve insanların önceliği olmuyor. Savaş enerjimizi tüketen, sanat gibi ince bir işe alan bırakmayan karanlık dünya yaratıyor. Bir sanatçının savaşı desteklemesi için mesleki, ahlaki, insani hiçbir sebep göremiyorum. Olsa olsa ekonomik sebepleri ve yapay özgürlüklere düşkünlükleri vardır" ifadesini kullandı.

'SAVAŞA KARŞI SESİMİZİ DAHA GÜR ÇIKARMALIYIZ'

Sanatçılara, savaşı desteklemekten vazgeçme çağrısı yapan Tunç, şöyle devam etti: "Sanatçıların sınıra savaşı desteklemek için; sivillerin de öldüğü topraklara daha fazla bomba atılmasına teşvik etmek için değil, bundan vazgeçilmesini istemek için gitmesi lazım. Hükümet yeterli desteği göremeyince popüler isimleri kullanarak Efrîn'e karşı yaptıklarını meşrulaştırmaya çalışıyor. Ve savaşı destekleyen sanatçılar, bu kez hayatlarındaki en ucube sahnenin ve oyunun içinde olduklarını görmüyor. Bu vesileyle, sanatı gerçekten temsil eden çevrelere çağrı yapmak isterim, Savaşa karşı sesimizi daha gür çıkarmalıyız. Gerçek sanatçılar, insanlar ölürken kaybedecek bir şeyleri olmadığını bilirler."