ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Vatan Partisi'nden HDP'nin kapatılması için Yargıtay'a başvuru

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "gayriresmi" diyerek HDP kongresini hedef göstermesinin ardından, faşist koalisyonun parçası olan Doğu Perinçek'in partisi HDP'nin kapatılması için başvuru yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 15:50

ANKARA- Faşist koalisyonun bir parçası olan, Doğu Perinçek'in başkanı olduğu Vatan Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü konuşmasından sonra HDP'nin kapatılması için Yargıtay'a başvuru yaptı.

Vatan Partisi'nin hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Av. Nusret Senem, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na HDP'nin kapatılması için dilekçe sunduktan sonra açıklama yaptı. Senem, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırıyoruz. HDP kapatılmalıdır. Türkiye Afrin'de ABD ve piyonlarıyla savaşırken HDP Meclis'te olamaz" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN SİNYAL VERMİŞTİ

HDP'nin kongresinin iptal edilmesi ya da kapatılması planlarının sinyalini dün Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, tüm yasak ve engelleme girişimlerine rağmen on binlerce kişinin katıldığı HDP kongresine dair şunları söylemişti: "CHP'nin adeta izini takip ettiği HDP adında bir de ikizi var. Bölücü terör örgütünün siyasi kolu gibi çalışan bu parti, eskiden beri kongrelerinde İstiklal Marşı çaldırmayan veya okutmayan, Türk bayrağı astırmayan, her türlü ihaneti sergilemekten çekinmeyen bir fitne kazanıdır. Nitekim son kongrelerinde de benzer rezillikler yaşandı. Kongrede konuşanlar, terör örgütüne selam gönderenler ve terör örgütü başının orada elektronik ortamda resmini yayınlayanlar, şu anda tutuklu olan eş başkanlarını orada dolaylı yollarla göstermeye gayret edenler, bu kongreyi resmi olmaktan gayriresmi bir ortama adeta sürüklemişlerdir. Kongrelerine gelen otobüslerde; şehitlerimizin haberleri alındığında atılan sevinç naralarını, söylenen marşları, oynanan oyunları medyada hep birlikte gördük."