ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tuzluçayır halkı tecavüze karşı sokağa çıktı

Ankara'nın Mamak İlçesi Tuzluçayır Mahallesi'nde 14 yaşındaki bir kız çocuğunun uyuşturucu verilerek mahallede bulunan bir kafede tecavüze uğraması mahallede kitlesel bir eylemle protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 08:24

ANKARA - Ankara'nın Mamak İlçesi Tuzluçayır Mahallesi'nde 14 yaşındaki bir kız çocuğunun uyuşturucu verilerek mahallede bulunan bir kafede tecavüze uğraması mahallede kitlesel bir eylemle protesto edildi.

Olayın hemen ardından tecavüzün yaşandığı kafenin sahibi tutuklanmış, tecavüzcü Sedat Akşun ise firar etmişti. Tecavüzcü Akşun kadın örgütlerinin çağrısıyla aranmaya başlanmış ve mahalleli tarafından yakalanmış, polise teslim edilmişti. Emniyet ise tecavüzcünün mahalleli tarafından yakalanmasına rağmen oluşacak tepkiyi engellemek için tecavüzcü Akşun'un İstanbul'da yakalandığını iddia etti.

Mahallede taciz ve tecavüze geçit vermeyeceğini söylemek için sokağa çıkan Tuzluçayır halkı Natoyolu'nda toplanarak Tuzluçayır merkeze yürüdü. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında, olaydan sonra mühürlenen kafenin daha önce de pek çok kez uyuşturucu kullanımıyla adının duyulduğu ancak hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı, tecavüzle bağlantılı pek çok kişinin de hala serbest olduğu belirtildi.

Mahallede kız çocuklarının istismar edilmesinin ve erkek çocuklarının uyuşturucu satıcılığına zorlanmasının her geçen gün arttığı belirtilen açıklamada Mamak gençliğinin bilerek uyuşturucuya yönlendirildiği vurgulandı. Emniyetin süreci hızlandırmasının tek gerekçesinin kadın örgütleri öncülüğünde gerçekleşen teşhir ve arama çalışması olduğu belirtilen açıklamada kadınlar özsavunmaya çağrıldı.

Basın açıklamasından sonra kurulan serbest kürsüde halk taciz, tecavüz ve uyuşturucuya karşı mahallede neler yapılabileceğini tartıştı. Tecavüzün gerçekleştiği Kafe Woods'un tabelasını sökmek isteyenlere ise polis saldırdı.