ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar 'Olmaz olsun böyle aşk' diyerek sokakta

Kadınlar, 14 Şubat'ı romantik yemeklerde değil öldüren sevgiye karşı sokakta karşıladı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 21:24

İSTANBUL- Kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde "Öldüren sevgi istemiyoruz" diyerek sokaktaydı.

Kadınlar Birlikte Güçlü grubunun çağrısıyla Beşiktaş'ta bir araya gelen kadınlar, "Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz" pankartı açtı. "Sevgi adına şiddet uygulayana hayır", "Flört şiddetine hayır", "Birlikteliğimiz zorla değil dayanışmayla güzel", "Özgürlük daha güvenli" dövizleri taşıyan kadınlar, Kartal Heykeline yürüdü. Kadınlar yürüyüş boyunca "Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet inadına isyan", "Yaşasın kadın dayanışması", "Öldüren sevgi istemiyoruz", "Kadınlar artık susmayacaklar" sloganlarını attı. Ölüm orucunda olan tutuklu trans kadın Diren Coşkun'a da sloganlarıyla destek veren kadınlar, Kartal Heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, "Bugün televizyon dizilerinin, reklamların konusu aşk yani aşk ve mücevherler, aşk ve pahalı yemekler, aşk ve bu aşka uygun mobilyalar ve daha niceleri... Yani satın alınanla değerlenen aşk. Satın alınan ambalajı reklam olan aşk. Ve sevginin, sevenin ve sevilenin değil piyasanın kazandığı bir gün" denildi.

BİZ HAYATI İSTİYORUZ

"14 şubatlarda pazarlanan aşkı iyi biliriz" denilen açıklamada, kadın cinayetlerine dikkat çekilerek, "Tüm 'seviyorum'ların yükü paylaşılmayan bulaşığa, yemeğe, ütüye, çamaşıra, çocuk bakımına çıkması; sadece kadın erkek arasında olduğunda makbul, ama LGBTİ olunca yasak. Aşkın eşitsizliğin, üzerimizdeki erkek egemenliğinin öbür adı haline getirildiği bu düzene isyanımızla, hep birlikte; olmaz olsun böyle aşk, biz hayatı istiyoruz" denildi.

Tedavi hakkı için ölüm orucunda olan tutuklu trans kadın Diren Coşkun ve ona destek için ölüm orucuna başlayan Kıvılcım Arat'ın yalnız olmadığını da ifade eden kadınlar, "Hiçbir sevginin savaş gerekçesi olmadığı bir yaşamı istiyoruz. Transfobinin, homofobinin, hiçbir nefretin karartamayacağı bir hayatı istiyoruz. Cinsel şiddetle, tehdidiyle, endişesiyle kuşatılmayan bir hayatı istiyoruz. Alınan hediyeler, verilen sözler, şaşalı kutlamalarla değil dayanışmayla, özgürlüklerle, eşitlikle biz çoğalıyoruz" dedi.