ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Hayırcıların karısı, kızı helaldir' diyen Albayrak'ın ruh sağlığı bozukmuş

Referandum öncesi "hayır" oyu kullananları kasteden ve "karıları kızları ganimet olarak 'evetçi'lere helaldir" diyen Akbayrak, yargılandığı davada savunma yaptı. Özrü kabahatinden büyük savunmasında Albayrak, akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 20:48

HABER MERKEZİ- 16 Nisan referandumu öncesi "Hayır" oyu kullanacakları kastederek "17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları ganimet olarak 'Evet'çilere helaldir" diyen Ömer Akbayrak mahkemede ruh sağlığının yerinde olmadığı iddiasıyla beraatini istedi.

Ömer Akbayrak, referandum öncesi sosyal medyada yaptığı açıklama nedeniyle aldığı tepkilerden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki görevinden uzaklaştırılmış ve hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Akbayrak'ın yargılandığı davada İstanbul Barosu da müşteki olarak yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de sanıktan şikayetçi olarak davaya müdahil olma talebinde bulundu.

'NİMET DEĞİL GANİMET' DÜZELTMESİ

Duruşmada savunma yapan Akbayrak, paylaşımın kendisine ait olduğunu ancak iddianamede 'nimet' olarak belirtildiğini, 'ganimet' dediğini söyleyerek, düzeltilmesini istedi.

Akbayrak, özrü kabahatinden büyük savunma yaptı. Söz konusu paylaşımı kendi Facebook adresinden yaptığını ve bir arkadaşın paylaşması sonucu sosyal medyada yayıldığını anlatan Albayrak, paylaşımın kendi iradesi dışında yayıldığını ve hakaret, küfür içermediğini savundu. Akbayrak, "İBB'de memur olarak çalışmasaydım bunu gündeme getirmeyeceklerdi" dedi.

BİPOLAR HASTASIYMIŞ

"Bipolar" hastası olduğunu söyleyen sanık söz konusu paylaşımının hakaret ve küfür içermediğini, toplumda da infiale yol açmadığını savunarak beraatini istedi. Ara kararını veren mahkeme, sanığın ileri sürdüğü hastalığına ilişkin varsa raporu mahkemeye bildirmesine karar vererek duruşmayı erteledi.