ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hasan Ferit'in katillerine 25'er yıl hapis cezası

Hasan Ferit Gedik'i katleden uyuşturucu çetelerinden 3'üne 25'yıl hapis, diğer sanıklara ise "örgüt üyeliği" suçlamasıyla 2'şer yıl hapis cezası verildi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 18:11

İSTANBUL- İstanbul'un Maltepe ilçesine bağlı Gülsuyu Mahallesi'nde uyuşturucu çeteleri tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik'in yaşamını yitirmesine ilişkin davada karar çıktı.

Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Gedik'in annesi Nuray Gedik ve avukatları ile Gezi şehidi Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve çok sayıda kişi katıldı.

Duruşmadaki kapalılık kararı kaldırılarak açık yargılama yapıldı. Duruşmada, tutuklu sanıklar Şahin Eren, Doğukan Çep ve Hakan Taşhan'a "kasten öldürme" suçundan ayrı ayrı 25 yıl hapis cezası verildi.

ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN SADECE 2 YIL CEZA

Sanıklar Zafer Turhan, Şahin Eren, Ferhat Keleş, Mesut Turhan, Yakup Dalkılıç, Kinyas Taşhan, Yakup Kutlu, Bekir Teker, Yusuf Polat, Adem Köşgen, Ahmet Turhan, Doğulan Çep, Ercan Kütük, Emrah Ok, Necdet Polat, Ümit Yeşilkaya, Süleyman Tüfekçi, Mert Kazan, Ercan Çiftçi, Engin Seba, Şerif Karameşe, Ekrem İnalkaç, Aytekin Turhan ve Hakan Taşhan'a ise "örgüt üyesi olmak" gerekçesi ile 2'şer yıl 6 ay hapis cezası verildi. Bu kararla birlikte sanıklardan Mert Kazan, Ferhat Keleş ve Zafer Turhan tahliye oldu.

ANNE GEDİK: ADALET ARAYAN ANNELERİN DARISI BAŞINA

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan anne Nuray Gedik, 4 yıldır yürütülen mücadele sonucunda güzel bir sonuç aldıklarını söyledi. Gedik, "Adalete hiç değilse değer bir sonuç aldık. Bizim davamızda adalet çıktı, diğer adalet arayan annelerin darısı başına" dedi.

Av. Ezgi Çakır ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının 25 yıla indirilmesini eleştirdi ve karara itiraz edeceklerini kaydetti. Çakır, sanıklarda hiçbir pişmanlık belirtisi olmadığını belirterek, bu nedenle indirim uygulanmadığını söyledi.