ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Avusturyalı gazeteciler Deniz Yücel'e özgürlük istedi

Avusturya Gazeteciler Derneği, Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissl'e mektup göndererek, Türkiye'de tutuklu Deniz Yücel ve diğer gazeteciler için mücadele etmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 12:08

VİYANA- Avusturya Gazeteciler Derneği (ÖJC), Türkiye'de bir yıldır tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel ve tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

ÖJC Başkanı Fred Turnheim, Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissl'e bir mektup göndererek, Deniz Yücel ve diğer tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için mücadele etme çağrısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yaparak mektup hakkında bilgi veren Turnheim, "Alman Die Welt gazetesinin yazarı Deniz Yücel bir yıldır Silivri'de tutsak. Halen iddianame hazırlanmadı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rehin tutuluyor" dedi. Avrupa Meclisi başta olmak üzere tüm AB kurumlarının Türkiye'deki insan haklarının korunması için yeterince destek vermediğini belirten Turnheim, "Erdoğan rejimi tarafından tutsak edilen Meşale Tolu, Deniz Yücel yanı sıra çok sayıda hakim, gazeteci ve akademisyenin durumunun AB kurumları tarafından diplomasi yoluyla çözülmemesine şaşırıyoruz. Dışişleri Bakanı Karin Kneissl'e yazdığımız mektup ile Türkiye'de siyasi nedenlerle tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılması için mücadele etmesini istedik" dedi.