ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Çok sayıda kentte 15 Şubat ve Efrin gözaltıları

Şırnak, Elazığ, Hakkari, Adana, İstanbul, İzmir, Van, Diyarbakır, Batman ve Samsun'da 15 Şubat ve AKP/Saray rejiminin Efrîn'e yönelik işgal saldırısına ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar nedeniyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 10:27

HABER MERKEZİ - Şırnak, Elazığ, Hakkari, Adana, İstanbul, İzmir, Van, Diyarbakır, Batman ve Samsun'da 15 Şubat ve AKP/Saray rejiminin Efrîn'e yönelik işgal saldırısına ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar nedeniyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.

ŞIRNAK

Şırnak ve ilçelerinde 15 Şubat öncesi onlarca eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Silopi'de yapılan ev baskınlarında Cudi Ekoloji ve Kültür Derneği (ÇEK-DER) Fadıl Tay ile DBP eski İlçe Eşbaşkanı Azize Acet gözaltına alınarak, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. DBP ve HDP ilçe binalarının önüne çok sayıda zırhlı araç ve TOMA konuşlandırıldı.

Ev baskınlarının düzenlendiği bir başka yer olan Cizre'de de HDP yöneticileri Mehmet Balcal ile Halise Kolaç ve ismi öğrenilemeyen 6 kişi gözaltına alındı. İdil ilçesinde yapılan ev baskınlarında ise Hacı Nas, Tahir Akın, Bayram Kaplan, İbrahim Çağında, Hakan Karaviş ve Zeki Güllü gözaltına alındı.

Beytüşşebap ilçesinde de birçok eve sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Baskınlarda gözaltına alınan Belediye Meclis Üyesi Şükrü Güven, HDP ilçe yöneticisi Mehmet Ataman ve Yusuf Ataman, Emine Ataman, İsmail Cin ile Cemal Ataman İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

ELAZIĞ

Elazığ merkez ve Karakoçan ilçelerinde bu sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. HDP Karakoçan İlçe binasına baskın düzenleyen polisler, burada arama yaptı. HDP İlçe Eşbaşkanı Veysi Sarıtağ ile ismi öğrenilemeyen HDP yöneticisi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Elazığ merkezde ise öğrenci evlerine baskın düzenlendi. Baskınlarda Bahar Gök, Serap Atkan, Bilal Ulutaş, Ahmet Aksoy, Erhan Telli ve Adem Baran adlı üniversite öğrencileri gözaltına alındı.

DERSİM

Dersim'de ise HDP Hozat İlçe Yöneticisi Hüseyin Koç evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Koç'un sosyal medya paylaşımları gerekçe edilerek gözaltına alındığı belirtildi.

Pertek ilçesinde de Emrali Özdemir ve Şiyar Gürsönmez adlı yurttaşlar evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

ADANA MERKEZLİ OPERASYON

Adana Cumhuriyet Savcılığının başlattığı soruşturma kapsamında 15 Şubat öncesi Adana merkezli İstanbul, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Van'da çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenledi. İstanbul'un 10 ilçesinde 26 eve eş zamanlı yapılan baskınlarda 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bazılarının isimleri şöyle: Serkan Bilen, Mahmut Onyıl, Sedat Timuroğlu, İhsan Tekin ve Hicran Kaya.

MERSİN

Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Şahin ve Fevzi Çakmak mahallelerinde bulunan birçok eve polis eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan iki kişinin ismi şöyle: Mahmut Bülbül, Ferat İldeniz.

İZMİR

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı bir soruşturma kapsamında Bornova, Çiğli ve Karabağlar ilçelerinde evlere baskın düzenlendi. Baskınlarda HDP Urla İlçe Eşbaşkanı Kerim Kaya ile birlikte HDP İzmir İl Yöneticisi Eylül Emek Kılınç, Mehmet Çetin, Turan Işık ve Serap Atkan'ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HAKKARİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Onbaşılar (Avgamasiya) köyü ile Çamdallı ve Ağaçlık mezralarında yapılan ev baskınlarında 6'sı kadın 10 kişi gözaltına alındı. Yüzlerce asker ve onlarca zırhlı araçla "ihbar" gerekçesiyle baskın yapıldığı belirtildi. "Örgüte yardım yataklık" iddiasıyla gözaltına alınan 10 kişinin Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldüğü öğrenildi.

SAMSUN

Samsun'da bu sabah saatlerinde sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterileren çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bazılarının isimleri şöyle: HDP PM üyesi Seçkin Kır, SYKP PM üyesi Zeki Alaca, Emekli-Sen üyesi Muammer Keskin, Yavuz Özmen, Güner Karaduman, Murat Çap.