ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

10 Ekim Derneği vakıf olarak devam edecek

Mahkeme kararıyla kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, vakıf olarak yola devam edeceğini açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 14:30

ANKARA - IŞİD'in düzenlediği 10 Ekim Ankara Katliamı sonrası hayatını kaybedenlerin aileleriyle katliamdan yaralı kurtulanlar tarafından kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim Derneği) Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kapatıldı. 10 Ekim Derneği kapatılmalarına ilişkin Tüm Bel-Sen Genel Merkez binasında yapılan basın toplantısına KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, TTB Merkez Konsey üyesi Selma Güngör, TMMOB Genel Sekreterin Dersim Gül'ün yanı sıra siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun okuduğu basın açıklamasında "Derneğin kurulduğu günden bu güne kadar önümüze konulan her engelde hukuken gereken ne ise dernek olarak yerine getirmiş isek de kesinlikle bir derneğin kapatılmasına sebebiyet verecek usuli bir eksikliğimiz olmamıştır. Dernek tüzüğümüzün 5'nci maddesindeki 'üyeliğin askıya alınması' ile ilgili düzenleme, Dernekler Masası tarafından yasaya aykırı addedilerek mahkeme tarafından da aynı gerekçe ile 13.02.2018 tarihinde derneğimiz hakkındaki fesih davası aleyhimizde kabul edilmiştir. Dernek üyeliğinden çıkarma prosedürünün bir devamı niteliğinde olan ve bir üyenin haklarından geçici olarak mahrum bırakılması anlamına gelen bu düzenlemede hukuken hiçbir engel yoktur. Üstelik tüzük değişikliğinin gerçekleşebilmesi için yeniden genel kurul yapılması yönündeki talebimiz de İl Dernekler Masası tarafından reddedilmiştir. Gelinen aşamada Derneğimizin kapatılması kararının hukuki saiklerle verilmediği kanaatindeyiz" diye belirtti.

'ADALET MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Katliam duruşmalarındaki adalet mücadelesini de sürdürmeye devam edeceklerini belirten Coşgun, "Herkes tarafından bilinsin ki, 10 Ekim adalet ve barış talebimiz kapsamında siyasetler üstü kurduğumuz örgütlü mücadele, hız kesmeden ve kurumsal başka bir yapıyla devam edecektir. 10 Ekim aileleri, yine aynı amaçlar doğrultusunda ve vakıf tüzel kişiliğiyle yoluna devam etme kararı almıştır. Bu aşamadan sonra örgütlü mücadelemizin, değil herhangi bir menfi kararla sonlandırılması, bir an dahi bile durdurulması mümkün değildir. Bizi yan yana ve bu mücadeleden geri durmaktan hiçbir karar alıkoyamaz. Çünkü 28 ay, 850 gün önce yüreklerimize o gün düşen ateş sönmedi, öfkemiz hâlâ devam etmektedir" dedi.

'DERNEK FAALİYETLERİNDEN DOLAYI KAPATILMADI'

10 Ekim Katliamı davasının avukatları arasında yer alan Mustafa Kemal Baran ise derneğin faaliyetlerinden dolayı kapatılmadığının altını çizerek şunları söyledi: "Dernek, işleyişi ilgilendiren ve dernekler yasasına göre düzeltilebilecek sebepten dolayı kapatıldı. Tüzükte yasak olan konular belirtilmiştir. Onlar fesih sebebidir ama yasak olan konular dışındaki bütün konular tüzükte belirtilebilir. Bu kurallar çerçevesinde işleyişe uygun olmayan kurallar her zaman değiştirilebilirdir. Bu durumlar nedeniyle dernek kapatma kararı verildi. Bize süre verin kongre yapalım diye Valilikten süre istedik. Valilik kongre yapmaya izin vermedi. Dava sürecinde de Valiliğin, dernekler masasının herhangi bir temsiliyeti olmadı. Deyim yerindeyse mahkemeye havale ettiler ve sen hallet dediler."

'BARIŞI TESİS ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Basın toplantısında söz alan TTB Merkez Konsey üyesi Selma Güngör, "Her bir araya geliş aslında herbirimiz için yaraları sardığımız, umutları yeşillendirdiğimiz buluşmalardır. Bu derneği kapatmak demek bizi güvencesizliğe umutsuzluğa itmek istemektedir. Yaralarımızı sarmaya barışı tesis etmeye devam edeceğiz" dedi.

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de "Türkiye'de demokrasinin kaldırıldığı her dönemde barış rafa kaldırılmıştır bunu biliyoruz. Barış isteyenler, barış için faaliyet yürütmek hedef tahtası haline geldi" diye konuştu.

TMMOB Genel Sekreterin Dersim Gül da "Davadan da izlediğimiz kadarıyla da 10 ekim günü yaşananlara da baktığımızda da aynı tutumun devam ettiği görülüyor. Bu ayıbın giderilmesi için üzerimize düşen ne varsa yapacağız" diye belirtti.