ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK eylemleri 52. haftasında: İşimizi geri alacağız

KHK'larla işlerinden edilen KESK'liler eylemlerini sürdürüyor. AKP'nin memuru olmayacaklarının altını çizen kamu emekçileri, işlerini geri alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 17:54

İSTANBUL- İhraç edilen KESK üyesi kamu emekçilerinin KHK'lara ve OHAL'e karşı İstanbul'daki eylemleri 1. yılını doldurdu. 52. haftada eylemlerine devam eden emekçiler bugün de Bakırköy ve Kadıköy'deydi.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda "İşimizi ekmeğimizi geri alacağız" pankartını açan emekçiler adına Nuğyen Nedim açıklama yaptı. Haksız, hukuksuz bir şekilde işlerinden atıldıklarını söyleyen Nedim, tam 1 yıldır işlerine geri dönebilmek için alanlarda direndiklerini belirtti.

AKP iktidarının, çıkardığı KHK'larla emekçileri ölüme gönderdiğini ifade eden Nedim, KHK ile görevinden alınan öğretmen Ayşe Abdurrezzak'ın dün Yunanistan'a geçmeye çalışırken iki çocuğu ile birlikte Meriç Nehri'nde boğulduğunu hatırlattı. Daha önce de 5 kişilik bir ailenin yine aynı şekilde boğularak öldüğünü anımsatan Nedim, AKP'nin dayattığı bu zulme karşı 52 haftadır direndiklerini vurguladı. Nedim, işsizlik, yolsuzluk, baskı, saldırı ve savaş politikalarını teşhir etti, "İşimize geri dönene kadar direneceğiz" dedi.

"İşimizi geri alacağız!", "KHK'lar gidecek biz kalacağız!", "AKP'nin memuru olmayacağız!", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganlarının atıldığı eylem boyunca imza toplandı.

'AKP'NİN MEMURU OLMAYACAĞIZ'

Kadıköy Altıyol'da da "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartını açan emekçiler sloganlarla eylemlerini başlattılar. Emekçiler adına açıklama yapan Sema Uçar haksız, hukuksuz bir şekilde ihraç edildiklerini belirtti.

Rantçı, piyasacı anlayışa karşı toplum çıkarını esas alan parasız, nitelikli kamu hizmeti için mücadele ettiklerini ifade eden Uçar, bu nedenle ihraç saldırısının hedefi olduklarını vurguladı. Ancak ihraç saldırısına karşı başlattıkları direnişi işlerine geri dönene kadar sürdüreceklerini ifade eden Uçar "AKP'nin memuru olmayacağız!" dedi.

Baskı, gözaltı ve tutuklama saldırılarının teşhir edildiği açıklamada, tutuklu KESK'lilerin serbest bırakılması talep edildi.