ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yusif: Efrin'de yeni bir direniş ruhu ortaya çıktı

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, Efrin'de askeri başarıların yanı sıra kent merkezi ile ilçelerde halkın sokaklarda olduğunu ve direnişi her geçen gün büyüttüğünü belirterek, "Halkımız hava saldırılarının, top, tank atışlarının altında ortaya yeni bir direniş ruhu çıkardı" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 11:14

EFRİN (Welat Deniz)- AKP/Saray rejiminin Efrin’e yönelik işgal saldırıları 26. gününde. Efrin halkı, cephelerin yanı sıra her gün yüz binler olup sokaklara akıyor. Top atışlarına rağmen sokaktan çekilmeyen Efrin halkı, mahallelerde ve ilçelerde gerçekleştirdikleri halk toplantılarıyla da direnişi nasıl büyüteceklerini tartışıyor.

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Meclis seçimlerinin ardından başlayan halk toplantıları şimdilerde direniş merkezleri haline geldi. Halk toplantılarına katılan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, toplantı sonrası ETHA'ya açıklamalarda bulundu.

Askeri olarak cephelerde büyük başarılar elde edildiğini aktaran Yusif, savaşçılarının işgalcilere ait bir helikopteri düşürdüğünü, çok sayıda tankı imha ettiğini hatırlattı. Yusif, "Savaşçılarımızın elde ettiği başarılar Türk devletinin üç günde Efrin’e gireceğiz söylemlerini boşa çıkarmıştır" dedi.

Askeri başarıların yanı sıra kent merkezi ile ilçelerde halkın sokaklarda olduğunu ve direnişi her geçen gün büyüttüğünü dile getiren Yusif, "Halkımız hava saldırılarının, top, tank atışlarının altında ortaya yeni bir direniş ruhu çıkardı. Halkımız halaylar çekerek, sloganlarla savaş cephesinde direnen çocuklarına moral veriyorlar. Halkımız yaptıkları halk toplantıları ile sesini işgalci Türk devletine duyurarak topraklarını terk etmeyeceklerini gösteriyorlar. Efrin halkı hiçbir zaman topraklarını çetelere bırakmayacak" dedi.

Uluslararası güçlerin sessizliğini de eleştiren Yusif, "Bu sessizlik bozulmalıdır" dedi.

Sivillerin katledildiğini, işgalcilerin halkın evlerini yağmaladığını söyleyen Yusif, ekledi: "Kadın savaşçıların cenazelerine işkence edecek kadar alçaklaşmış durumdalar."

Yusif, şöyle devam etti: "Halkımız onların tanklarından ve toplarından korkmayarak sonuna kadar direnişlerini sürdürecekler. Kendi örgütlülüğünü güçlendirerek topraklarını savunacak. Herkes el ele vererek bir biçimde direnişte yerini alıyor. Bu direniş etrafında örülen Kürt halkının birlik ve beraberliğini geleceğe de taşıyacağız. Halkımız Kürdistan’ın dört parçasında Efrin halkı için seferber olmuş durumda, bu da bizi oldukça onurlandırıyor. Kürt halkı Efrin için direnişi daha fazla büyütmeli ve her yerde ayağa kalkmalıdır. Uluslararası güçler de işgalciler tarafından uygulanan insanlık suçunun durdurulması için bir an önce kararlar almalılar. Halkımız kazanacağına inanıyor, savaşçılar kazanacağına inanıyor, bunun için bu direnişte kazanan biz olacağız."