ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DSG Efrin'de son 24 saatlik bilançoyu açıkladı

TSK ve ÖSO çetelerinin Efrîn'e yönelik işgal saldırıları sürüyor. DSG, son 24 saatlik bilançoyu açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 20:25

HABER MERKEZİ- Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Merkezi, Sarayın Efrîn'e yönelik işgal saldırılarında son durumu açıkladı.

DSG'nin açıklamasına göre, Efrîn kent merkezi ve Ênhecerê köyüne giden dört yol dün sabah saatlerinden saat 11:00 kadar ağır silahlarla bombalandı. Dün akşam Eşrefiyê mahallesi ve kent merkezine yakın olan Turindê köyleri toplarla bombalandı.

İşgalci kuvvetler, Şera ilçesine bağlı Sarîncekê ve Duraqliya köylerini de top atışına tutarken, bombardımın ardından çatışma yaşandı. Daha sonra savaş uçakları Duraqliya köyünü bombaladı. Dêrsiwanê köyüne yönelik bombardımanda ise sivil yerleşim yerleri zarar gördü.

ANF'nin haberine göre, işgalci kuvvetler, Şera ilçesine bağlı Omera ve Çema köylerini gün içinde bombaladı.

Şiyê ilçesine bağlı tüm köyler dün akşamdan öğlen saatlerine kadar ağır silahlarla bombalanırken, Çeqela köyüne yönelik bombardıman sürüyor.

Raco ilçesine bağlı Qude köyü cephesinde DSG savaşçıları ile işgalci kuvvetler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. DSG, işgalcilerin saldırılarını kırdı, bir miktar silah ele geçirdi. Çeteler geri çekildi. Qude köyü ve çevresine yönelik bombalama sürüyor, savaş uçakları köy üzerinde geziyor.

Bilbilê ilçesinde dün akşam şiddetli çatışmalar yaşandı, DSG bir tankı imha etti. İlçeye bağlı köy ve tepelere yönelik ağır silahlarla bombalama sürüyor.

Öte yandan, ANF'nin haberine göre, işgalci kuvvetler gün içinde Cindirêsê ilçesine yönelik havan ve obüs toplarıyla saldırırken, sivil yerleşim alanları da hedef alındı.

ANHA'nın Şiye ilçesinden yayınladığı görüntülerde, işgalci ordunun sivillerin evlerine verdiği zarar görüldü.

TEV-DEM: TÜRK DEVLETİ FİTNE SİYASETİNE BAŞLADI

Bu arada, Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), yazılı açıklama yaparak, Türk devletinin kabedince Efrîn'de fitne siyasetine başladığını belirtti.

"Erdoğan Suriye savaşının başından bu yana Suriye halklarının arasına fitne yayabilmek için yoğun çaba sarf etmektedir" denilen açıklamada, bölge halklarının mücadelesini yürüttüğü demokratik ulus projesinin Erdoğan'ı korkuttuğu, bu nedenle bölge halklarının birbirine düşürülmesi için fitne ve fesat siyaseti yürütüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, "Erdoğan Efrîn'de kendilerini 'Suriye muhalefeti' olarak adlandıran grupları kullanmaktadır. Erdoğan bu uygulamaları ile bölgedeki Arap ve Kürt halkı arasında karışıklık çıkarmaya ve bunun sonucunda da Suriye savaşını körüklemek istemektedir. Kürdistan'da da çelişkileri körüklemeye girişen Erdoğan, Kürdistan'daki köy korucularını Efrîn'e yönelik saldırılarda kullanmak istemektedir" denildi.

TEV-DEM, bu siyaseti kabul etmediklerini ve direnişi sürdürdüklerini belirtti.