ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cenevre yürüyüşü 3. gününde devam ediyor

Avrupa Afrin'i Sahiplenme Platformu'nun Lozan'dan Cenevre'ye yürüyüşleri 3. gününde devam ediyor.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 17:20

CENEVRE- Avrupa Afrin'i Sahiplenme Platformu'nun, Efrin'e yönelik işgal saldırılarının durdurulması talebiyle İsviçre'den başlattığı büyük yürüyüş üçüncü gününde devam ediyor.

Yürüyüşü, aralarında siyasetçi, yazar, akademisyen ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 37 ülkeden 200 kişi sürdürüyor.

Yürüyüşçülerden HDK Avrupa Eşsözcüsü Esra Asiye Güden, "Almanya'da NAV-DEM'in eylemlerine saldırıları kınıyoruz. Afrin eylemleri yasaklanmak, dayanışmanın sesi kısılmak istiyor. Bugün hepimiz NAV-DEM'liyiz diyoruz. Afrin direnişi, halklarımıza umut olan Rojava devrimine saldırıdır. Bu saldırılar karşısında birleşik mücadele ile kazanacağız" dedi.

Lozan'dan Cenevre yürüyüşüne katılan AvEG-Kon Eşbaşkanı Şafak Arabacı ise işgal saldırılarının başlamasıyla birlikte Avrupa'da pek çok eylem yapıldığını hatırlatarak, "Afrin ile dayanışmayla büyüyor. Emperyalist devletler açıktan veya dolaylı faşist Türk devletinin yanında yer alıyor. Ama Avrupa halkları Afrin halkının direnişinin yanındalar. Biz de uluslararası kurumların sessiz tavırını kınamak için Cenevre'ye, BM önüne yürüyoruz. Onları göreve çağırıyoruz. Afrin'de havasahasının Türkiye'ye kapatılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Yürüyüşe MLKP, SKB, Young Struggle, Partizan, ADHK'nın da aralarında olduğu çok sayıda örgüt de destek veriyor.