ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AvEG-Kon: 17 Şubat'ta Strasburg ve Münih'teki eylemlere katılalım

AvEG-Kon, AKP/Saray rejiminin Efrîn'i işgal saldırılarına karşı 17 Şubat'ta Strasburg ve Münih'te yapılacak kitlesel eylemlere katılım çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 11:55

BERLİN - Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), AKP/Saray rejiminin Efrîn'i işgal saldırılarına karşı 17 Şubat'ta Strasburg ve Münih'te yapılacak kitlesel eylemlere katılım çağrısı yaptı.

AvEG-Kon, "Faşist AKP/Saray diktatörlüğünün OHAL ve KHK'lere dayanarak diktatörlüğünü ayakta tutma saldırıları ve bu saldırıların bir parçası olarak kitlesel gözaltı ve tutuklamalar tüm hızıyla devam ederken, diktatörlük, iç savaş hazırlık ve provalarını içte tek tip elbise (TTE) ve dışarda ise Efrîn'e başlattığı sömürgeci işgal savaşıyla sürdürmektedir" dedi.

AKP/Saray rejiminin içte hapishanelere doldurduğu politik tutsakları TTE saldırısıyla teslim almak ve onlar üzerinden de toplumu sindirmeyi ve teslim almayı hedeflerken, tüm hava, kara ve teknik olanaklarıyla Efrîn'i işgal etme saldırısıyla da Rojava'yı yok etmeyi hedeflediğini kaydeden AvEG-Kon, "Bölge üzerinde hegemonya mücadelesi yürüten tüm emperyalist güçlerden aldığı destekle, yoğun hava ve kara saldırılarıyla, sivil ve çocuk katliamlarıyla, her gün savaş suçu işleyerek Efrîn'i düşürmek istemektedir" diye belirtti.

AvEG-Kon, açıklamasının devamında şu ifadelere kullandı:
"Ancak nafile! İçte artırdığı yoğun saldırılarla, kitlesel tutuklamalarla komünist ve devrimci hareketi teslim alamadığı gibi, Efrîn'i işgal saldırısında da tüm barbarlığına, sivil katliamlarına rağmen, direniş cephesini teslim alamamaktadır ve alamayacaktır. Efrîn'de Kürt özgürlük güçlerinin, komünistlerin ve diğer devrimci güçlerin oluşturdukları direniş cephesi, Efrîn halkının topyekûn direnişi, Rojava ve Şengal'den halkların Efrîn'e yürüyüşü ve enternasyonal alanda gösterilen sahiplenme, sömürgeci faşist ordunun ilerlemesini engellemekte ve Efrîn'de sömürgeciliğin yenilgisini şimdiden göstermektedir.

"Gün, Efrîn'de süren direnişi daha fazla sahiplenmek ve büyütmek, faşist diktatör Erdoğan ve AKP'sinin, ona destek veren tüm emperyalist devletlerin, Efrîn'i ve Rojava'yı düşürme hayallerini boşa düşürmek için birleşik mücadeleyi büyütme günüdür."

Avrupa'daki devrimci, ilerici, antifaşist güçlerin Efrîn'i sahiplenme mücadelesini büyütmeye, direnişi Avrupa'nın dört bir yanına yaymaya çağıran AvEG-Kon, "17 Şubat'ta Strasburg'da ve Münih'te yapılacak olan eylemlere kitlesel katılım sağlayalım. Sömürgeci işgal saldırısına karşı Efrîn direnişini büyütmek için seferber olalım" diye belirtti.