ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ABD'li sözcüden 'Osmanlı tokadı' yanıtı: Komik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Erdoğan'ın "Osmanlı tokadı" sözlerine ilişkin "Komik yoruma cevap vermeyeceğim" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2018 Çarşamba, 15:13

HABER MERKEZİ- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Hiç Osmanlı tokadı yememiş olmadıkları çok açık" dediği ABD'den yanıt geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Erdoğan'ın sözlerini sorması üzerine, "Komik yoruma cevap vermeyeceğim" dedi.

Nauert, şöyle konuştu: "Hepinizin bildiği gibi Dışişleri Bakanı Türkiye'ye gidecek ve orada mevkidaşı ile görüşecek. Bakanın görüşmelerinin önüne geçmek istemiyorum ve bahsettiğiniz komik yorumla ilgili olarak da her yabancı liderin açıklamasına cevap veremeyeceğim. Türk hükümetinde üst düzey yetkililerle Suriye'de özellikle Afrin bölgesinde şiddetin tırmandırılmasına ilişkin endişelerimiz hakkında bir dizi görüşmelerde bulundu. Biz o bölgede faaliyet göstermiyoruz, ancak yine de bu bizim endişemiz. Bence Dışişleri Bakanımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerine yönelik kaygılarımızı açıkça anlattı. NATO müttefiki olan Türkiye'nin, Suriye'nin bazı bölgelerinden meşru güvenlik kaygıları olduğunu anlıyoruz. Bunu anlıyoruz ancak yalnız onlar için değil, aynı zamanda Suriye ve ABD için de işleyecek bir çözüm konusunda onlarla konuşmak istiyoruz. Suriye'nin doğusuyla ilgili çok ciddi güvenlik kaygılarımız var. Koalisyon ortaklarımızla birlikte IŞİD'in yeniden bu bölgelere geri dönmesini önlemek ve insanların yaşadıkları yerlere geri dönmelerini sağlamak üzere çalışıyoruz."

SOKAK İSMİ DEĞİŞİKLİĞİ

Ankara'da ABD Büyükelçiliği binasının bulunduğu sokağın adının "Zeytin Dalı" olarak değiştirileceğine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Nauert, "Benzer bir uygulamayı Rusya'nın da yapacağını duyduk. Bu bütünüyle bir iç meseledir. Eğer Türkiye'de ya da Rusya'da belediyeler bir sokağın adını değiştirmek isterlerse, bu kendi yasalarına da uyuyorsa elbette bunu yapabilirler. Biz ifade özgürlüğüne önem veriyoruz" dedi.

Nauert, "Türkiye'de ABD karşıtı söylemlerin giderek artmasından kaygı duyup duymadıkları" ile ilgili soruya da "Bu tür söylemlere alışığız. Türk hükümetinden ya da başka hükümetlerden bu tarz yorumlar geldiğinde buna sinirlenmiyoruz. Başka hükümetlerden, başka siyasi liderlerden de benzer söylemler duyuyoruz, sosyal medya paylaşımları görüyoruz. Ancak politikalarımızı oluştururken bunların hiçbirini dikkate almıyoruz" yanıtını verdi.