ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan HDP kongresini hazmedemedi, hedef gösterdi: Gayriresmi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm yasaklara ve engelleme girişimlerine rağmen on binlerce kişinin katıldığı HDP kongresinin "gayriresmi" olduğunu iddia etti: "Kongrede konuşanlar, terör örgütüne selam gönderenler ve terör örgütü başının orada elektronik ortamda resmini yayınlayanlar, şu anda tutuklu olan eş başkanlarını orada dolaylı yollarla göstermeye gayret edenler, bu kongreyi resmi olmaktan gayriresmi bir ortama adeta sürüklemişlerdir."

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 17:34

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama faaliyetlerine dikkat çekerek, Türkiye'nin, güneyindeki gelişmelere yoğunlaşmasını fırsat bilerek, Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda ikaz ettiklerini söyledi. Erdoğan, "Güney sınırlarımızda yanlış hesap yapanların senaryolarını nasıl Fırat Kalkanı'yla, Zeytin Dalı Operasyonu'yla, çok yakında Münbiç'te ve diğer bölgelerde atacağımız adımlarla bozuyorsak, onların hesabını da bozarız ve bozacağız. Bunların efelikleri, bizim ordumuzu, gemilerimizi, uçaklarımızı görene kadardır. Bizim için Afrin neyse Ege'deki, Kıbrıs'taki haklarımız da odur" dedi.

Erdoğan, konuşmasında yine ABD'yi hedef aldı, "Stratejik ortağımız, müttefikimiz kalkıp da PYD, YPG'ye ciddi anlamda parasal desteği, yaptığı silah yardımları yetmiyormuş gibi yapma kararını alması herhalde bizim de aldığımız ve alacağımız kararları etkileyecektir ve etkilemektedir. Türkiye bir çadır devleti değildir. Bir ölürüz, bin diriliriz, bu böyle bilinmeli" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, TSK ve ÖSO çetelerinin 25 gündür ilerleyememesini iklim şartlarına bağladı: "Şayet biz bu operasyonu, olumsuz iklim şartlarına rağmen, şimdi değil de mesela yazın başlatmış olsaydık, inşaatını yarım kalmış halde bulduğumuz o tahkimatların her biri birer kaleye dönüşecekti.

'DEAŞ İLE BİR OLUP....'

Rakka, Deyrezor, Minbic başta olmak üzere bir çok yeri IŞİD'den temizleyen DSG olmasına rağmen Erdoğan, "Güya DEAŞ ile mücadele için bölgeye çöreklenen herkes şimdi DEAŞ'la bir olup Türkiye'ye karşı açılan cephede yer alıyor. DEAŞ'la siz şu ana kadar ne mücadelesi verdiniz, kaç DEAŞ'lıyı yok ettiniz veya nereye sevk ettiniz. Ortada hiçbir gerçek, kabullenilebilecek vaka yok" iddiasında bulundu.

Katliamcı faşist IŞİD çetelerine karşı yürütülen mücadeleyi "tiyatro" olarak tanımlayan Erdoğan, ABD'ye işaret ederek, "Hele hele 'Bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin' ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır" dedi.

Erdoğan, ülkesinin kaynaklarını savaşa harcadığı halde, Amerika'nın bütçesinden çıkan bu paraların halkın cebinden çıkan paralar olduğunu söylemesi ise dikkat çekti.

Salonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekilleri Muharrem Erkek, Sezgin Tanrıkulu, Eren Erdem, Selin Sayek Böke ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun konuşmaları ve tweet'leri ile HDP kongresinden bazı görüntüler gösterilirken konuşmasını sürdüren Erdoğan, "Şöyle göğsünü gere gere ağız dolusu, 'Evet PKK da bir terör örgütüdür, YPG de bir terör örgütüdür, FETÖ de bir terör örgütüdür, DHKP-C de bir terör örgütüdür' diyememektedir Bay Kemal" dedi.

YARGITAY'A TALİMAT MI?

Erdoğan'ın hedefinde HDP de vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm yasaklara ve engelleme girişimlerine rağmen on binlerce kişinin katıldığı HDP kongresinin "gayriresmi" olduğunu iddia etti: "CHP'nin adeta izini takip ettiği HDP adında bir de ikizi var. Bölücü terör örgütünün siyasi kolu gibi çalışan bu parti, eskiden beri kongrelerinde İstiklal Marşı çaldırmayan veya okutmayan, Türk bayrağı astırmayan, her türlü ihaneti sergilemekten çekinmeyen bir fitne kazanıdır. Nitekim son kongrelerinde de benzer rezillikler yaşandı. Kongrede konuşanlar, terör örgütüne selam gönderenler ve terör örgütü başının orada elektronik ortamda resmini yayınlayanlar, şu anda tutuklu olan eş başkanlarını orada dolaylı yollarla göstermeye gayret edenler, bu kongreyi resmi olmaktan gayriresmi bir ortama adeta sürüklemişlerdir. Kongrelerine gelen otobüslerde; şehitlerimizin haberleri alındığında atılan sevinç naralarını, söylenen marşları, oynanan oyunları medyada hep birlikte gördük."

Erdoğan'ın sözleri, Yargıtay'a talimat olarak yorumlandı.

Hiçkimsenin ölmemesi için mücadele yürüttüklerini her fırsatta dile getiren HDP'nin twitter hesabından yaptığı, "Afrin'de büyük bir direniş gerçekleşiyor" paylaşımını "İşte onlar da kahraman ordumuza, kahraman Mehmetçiklerimize böyle saldırıyorlar" diye yorumlayan Erdoğan'ın Efrin'le ilgili ise ağzından kan damladı: "Eğer Türkiye'nin sivillere, mazlumlara zarar vermeme hassasiyeti olmasaydı, Afrin'i tek bir şehit vermeden, taş üstünde taş, omuz üzerinde baş bırakmadan şimdiye kadar çoktan almıştık."

İLKER BAŞBUĞ'A TEPKİ

Erdoğan, toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, "Afrin siyasete alet edilmesin" açıklamasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanı'ndan, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Asker kışlasının içerisinde oturup, saldırıları izleyecek mi? Böyle bir durumda mı olacak? Siyasete alet edildiğini neye dayanarak söylüyor? Gerekli cevabını alacak. Böyle bırakılamaz. Ne demek 'Afrin Harekatı siyasete alet edilemez.' Asıl Afrin Harekatı'nı siyasete alet edenler, zannediyorum beyefendinin beraber hareket ettiği tiplerdir. Kimlerle hareket ediyorsa, onlar siyasete alet ediyorlar. Esed'in yanına gidenler kimlerse, onu onlarla paylaşsın, şu andaki iktidarla değil. Asla da bunu böyle konuşmasını tasvip etmemiz mümkün değil, yazıklar olsun."