ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız'

Adana'nın Yüreğir İlçesi'nde 3 yaşındaki çocuğun cinsel istismara uğramasına ilişkin basın açıklaması yapan Adana Kadın Platformu, "her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 11:52

ADANA - Adana Kadın Platformu, 3 yaşındaki çocuğun cinsel istismara maruz kalmasını İHD Adana Şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla protesto etti.

"Yeter! Çocuk susar sen susma. Tacizciyi aklama" konulu basın açıklamasını Pelin Çiçek okudu. Her güne yeni bir çocuk istismarı haberi ile sarsılarak uyandıklarını ifade eden Çiçek, tablonun vahim bir hal aldığını vurguladı. Buz dağının görünen yüzü olarak ortaya çıkan duruma bakıldığında bile Türkiye'de yaşanan çocuk istismarı gerçeğinin ne kadar korkunç boyutlarda olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Çiçek, "Dünya ortalamasında üst sıralarda yer aldığımız çocuk istismarı vakalarına her gün bir yenisi ekleniyorken, Hükümetin yaptığı yeni yasal düzenlemeler ve yargıda uygulanan cezasızlık istismarın önünü açmaya devam etmektedir" dedi.

Adana'nın Yüreğir ilçesinde komşusunun sokaktaki düğününe giden Sedat K.'nın 3 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğunu hatırlatan Çiçek, "Çocuk istismarının bir bahanesinin olmadığını biliyor ve bunun için gerekli cezaların iyi hal indirimi yada herhangi bir bahaneye sığınılmadan verilmesini talep ediyoruz" diye belirtti.

Çiçek, "Bu ve bunun gibi artan çocuk istismarı vakalarının hükümetin uyguladığı yanlış politikaların sonuçları olduğunu biliyoruz. Tecavüzcüsüyle evlendirilmek üzere çıkarılmak istenen yasa tasarılarının, çocuk gelinleri özendiren eğitim müfredatlarının, kız çocuklarının istismar edilmesini 'inançla, gelenekle' açıklanarak meşrulaştırıldığı, bir kereden bir şey olmaz denerek ensar vakfında ortaya çıkan istismarda çocuklara değil vakfa siper olunan bir politik ortamda bu son yaşanan istismar olayı ne yazık ki bizleri şaşırtmadı" diye konuştu.

Her gün bir yurttan, okuldan, kurstan, hastaneden, mahalleden, çocuk istismarı haberleri duymak istemediklerini vurgulayan Çiçek, "Bunun için yürütülen mevcut politikaların değiştirilmesi ve gerekli cezaların uygulanması gerektiğini biliyor ve bunun için mücadelemize devam edecek ve her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız. Bu vakada da diğer vakalarda olduğu gibi Adana Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacağız" diye belirtti.