ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi'nden Kemalbay'ın gözaltına alınmasına tepki

HDP Kadın Meclisi, eşbaşkanlık görevini yeni devreden Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi, serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 19:58

ANKARA- HDP Kadın Meclisi, eşbaşkanlık görevini yeni devreden Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yapan HDP Kadın Meclisi, "Serpil Kemalbay, ömrünü eşitlik ve özgürlük mücadelesine vermiş direngen bir kadındır, partimizde geçtiğimiz dönem Eş Genel Başkanlık görevini üstlenmiş, AKP-MHP faşist iktidarına karşı dik durmuş, şahsında partimizin ve kadın iradesinin hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğini göstermiştir" dedi.

HDP'nin geçtiğimiz hafta sonu yapılan kongresine tüm baskı ve tehditlere rağmen 30 bini aşkın kişinin katıldığına dikkat çeken HDP Kadın Meclisi, "Ana akım 'medya kuruluşları'nın yok saydığı, bahsettiğinde ise yalnızca Saray'ın basın bülteninin seslendirmesini yaparak partimiz temsilcilerini kriminalize etmeye çalıştığı Kongremizde, Kemalbay'ın, demokrasi ve özgürlük iddiamızı halklarımızla birlikte yükseltmesi, umudun HDP'de dimdik ayakta olduğunu göstermesi, hiç şüphesiz faşist bloku rahatsız etmiştir" diye belirtti.

Kemalbay'ın gözaltına alınmasının iktidarın kadın düşmanı yüzünü de gözler önüne serdiğini belirten HDP Kadın Meclisi, "Gözaltında tutulan bütün kadın devrimcilerin ve aktivistlerin, Kemalbay'ın ve HDK bileşeni temsilcilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Kadın mücadelesine, haklarına ve aktivistlerine yönelik bu saldırgan tutumu kınıyoruz" dedi.