ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TTB Merkez Konseyi: Üyelerimiz görevlerine iade edilmelidir

TTB Merkez Konseyi, "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" başlıklı açıklamanın ardından yaşanan gözaltıların ardından görevlerinden alınan hakimlerin görevlerine iade edilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 15:03

ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" başlıklı açıklamanın ardından yaşanan gözaltıların ardından görevlerinden alınan hakimlerin görevlerine iade edilmesini istedi.

TTB Merkez Konseyi konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:
"Adana Valiliği, halen Seyhan 132 No'lu Aile Hekimliği Biriminde aile hekimi olarak görev yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Dursun Yaşar Ulutaş’ın sözleşmesini, gözaltına alındığı ve görevi başında bulunmasında sakınca görüldüğü gerekçesiyle 2 ay süreyle askıya almıştır.

"Diyarbakır ili Merkez Bankası’nda işyeri hekimi olarak görev yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in sözleşmesi de ne yazık ki feshedilmiştir.

"Arkadaşlarımızın meslek icrasından alıkonulması için hiçbir hukuksal ve haklı neden yoktur. Burada asıl sakıncalı durum; en temelde koruyucu ve tedavi edici birinci basamak sağlık hizmeti sunan iki hekimin, çalışma ortamlarından uzaklaştırılarak sağlık hizmeti vermelerinin engellenmesi, yıllardır takip ettikleri hastaları ile bağlarının koparılmasıdır."

TTB MErkez Konseyi, yetkilileri yapılan hatalı işlemlerin geri alınması, meslektaşlarının Anayasal hakları ile toplumun sağlık hakkını gözeterek her iki hekimin bir an önce görevlerine başlatılmasını istedi.