ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sürgün sırasında işkence gören Yerdut Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İzmir Kırıklar Hapishanesi'nden Elazığ 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'ne sürgün sırasında işkence gören Süleyman Göksel Yerdut'un durumunu Başbakan Binali Yıldırım'a sordu.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2018 Salı, 10:32

ANKARA - İzmir Kırıklar Hapishanesi'nden, Ocak ayında önce Elazığ T Tipi Hapishanesi'ne ardından Elazığ 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'ne sürgün Süleyman Göksel Yerdut'un, sürgün sırasında ve Elazığ'da işkence gördü.

2013 yılı Haziran ayında İzmir'de gözaltında alınan Göksel Yerdut'un kolu işkence nedeniyle kırılmış, savcılığın "kendi kolunu kırdığı" yönündeki iddiasının gerçekçi bulmayan Anayasa Mahkemesi, Ocak ayı başında Yerdut'a tazminat ödenmesine karar verdi. Yerdut, bu kararın ardından hapishanede maruz kaldığı baskı ve işkenceye karşı 23 Ocak günü açlık grevine başladı. Yerdut, açlık grevine başlamasından iki gün sonra ani bir kararla Elazığ'a sevk edildi. Sevk sırasında, çıplak aramaya zorlandığı ve tek kişilik hücreye konuldu. Hapishane idaresinin üç kişilik hücrede kalmasına izin vermesi üzerine Yerdut, 26 Ocak günü eylemini sonlandırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yerdut'un yaşadığı insan hakları ihlalini Başbakan Binali Yıldırım'a sordu. Tanrıkulu, Başbakan Yıldırım'a yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:
"-Süleyman Göksel Yerdut'un İzmir Kırıklar Cezaevi'nde kalmasının ne tür sakıncası bulunmaktadır?
-Yerdut hangi gerekçelerle önce Elazığ T Tipi Cezaevi'ne ardından Elazığ 1 No'lu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilmiştir?
-Yerdut'a Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra özellikle baskı uygulandığı ve cezaevinden sevk edildiği iddiası doğru mudur?
-Yerdut'un işkence gördüğüne ilişkin açıklamaları nedeniyle soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa, gerekçesi nedir?
-Yerdut'un 2013 yılında işkence görmesine ilişkin soruşturma hangi aşamadadır?
-Türkiye genelinde illere göre son 10 yılda kamu görevlilerinin yaptığı işkence ve kötü muameleye ilişkin kaç suç duyurusu takipsizlik ya da kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla sonuçlanmıştır?
-Bu soruşturmaların illere ve tarihlere göre dökümü nedir?
-Son 10 yıl içinde Anayasa Mahkemesi işkence yapıldığı yönünde kaç karar almıştır?
-Son 10 yıl içinde kamu görevlilerinin yaptığı işkence ve kötü muamele nedeniyle kaç dava açılmıştır? Davaların illere ve tarihlere göre dökümü nedir?
-Son 10 yıl içinde sonuçlanan işkence ve kötü muamele davalarından sonuçlananların illere ve tarihlere göre dökümü nedir?
-AKP Hükümetinin 'işkenceye sıfır tolerans' politikası sürmekte midir?"